Přidat odpověď
V řetězci drogerií Teta dávají prodavačky hromadné výpovědi. Vedení je nutí podepisovat desetitisícové směnky za manka vzniklé krádežemi zboží. Zaměstnanci mají podepsanou hmotnou zodpovědnost, stěžují si ale, že je jich málo a krádeže nejsou schopný uhlídat, často jde o krádeže orgaizovanými zloději. Ochranku, která fungovala v řetezcích ještě pod názvem Schlecker, jim Teta vzala.
Prodavačkám je vyhrožováno, že pokud směnku nepodepíší, budou mít ze života peklo, dostanou okamžitou výpověď s paragrafem a je jim vyhrožováno soudem.
Právník Václav Kůs, na něhož se obrátilo několik vedoucích pražských drogerií TETA, byl osobně u inventury, kde podle něj firma zjevně porušila zákon. Inventuru nařídil zaměstnavatel o víkendu v noci nad rámec čtyřicetihodinové pracovní doby. To by ještě nevadilo. "V daném případě však byli zaměstnanci na pracovišti i okolo 24 hodin nonstop," tvrdí a vysvětluje, že podle zákona nesmí takto nařízená práce bez dohody se zaměstnancem trvat déle než osm hodin a u zaměstnance se zkrácenou pracovní dobou nesmí být nařízena vůbec.
Zároveň podle něj zaměstnavatel nereflektoval zákonnou povinnost provést inventarizaci na žádost společně odpovědných zaměstnanců při změně v jejich kolektivu, což bylo jedním z důvodů, proč tito zaměstnanci odstoupili od dohody o odpovědnosti.
"O platnosti takového právního názoru bude muset rozhodnout nezávislý soud. p.k.Solvent si stojí za tím, že k žádnému porušení nedošlo," reagoval Donath. Postup firmy je podle něj v souladu se zákoníkem práce, vnitrofiremními předpisy, pracovním řádem a uzavřenými dohodami o hmotné odpovědnosti.
Tak to je tedy síla.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/vedouci-prodejen-teta-si-stezuji-na-sikanu-fj9-/ekoakcie.aspx?c=A130628_155209_ekoakcie_fih
Předchozí