| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Docela podnětná otázka. Jen doufám, že pokud teď najednou uvěřím, že žijeme uvnitř duté Země, že za rohem nepotkám skalní nacisty z alternativní historie (ti tomu věřili, včetně Hitlera).~;)

Ale teď vážně. Jsem ochotný se pravidelně ptát: "A opravdu?" I ve vědě. Nejsem fyzik, ale zčásti se zabývám historií, to je poměrně spekulativní věda, poskytující vhodné prostředí pro udržování představ, které nemusí být doložené, ale zapadají do nějaké předem vytvořené žádoucí představy. A je dobré se tam pořád tázat: "Opravdu?"

Ale neznamená to šmahem odhodit všechno. Když mi někdo tvrdí, že přesvědčivé je jen to, o čem se můžu přesvědčit přímo a osobně (případně, že poznatelného není nic, protože jaký máme důkaz, že svět je opravdu takový, jaký nám ho předkládají naše smysly - jiné organismy vnímají jiný rozsah světla a zvuku atd.), raději se vrátím k představě dávného lovce. Ten mohl vidět stopy zvířete, a buď na základě zkušenosti odhadl, co za zvíře to je (klidně i neznámého), a případně ho zkusil ulovit, nebo si sedl, začal spekulovat, že to třeba ani stopy zvířete nejsou, že dokud byl dítě, než v něm ubili přirozenou intuici, myslel si o stopách, že to je něco docela jiného, a pokud nedospekuloval, spekuluje tam dodnes. Zkrátka netvrdím, že víme a známe všechno a že to, co známe, známe správně, ale něco správné bude, něco si mohu dokázat sám a v mnohém spoléhám na poznatky a zkušenosti jiných, o kterých mám důvod si myslet, že se z větší části asi nemýlí.

A v případě lidí tvrdících něco radikálně jiného než ti, o kterých mám nějaký důvod věřit, že aspoň z větší částí se nepletou (protože i vědci se přou a musí si mezi sebou dokazovat správnost svých představ a hypotéz), bývám skeptický. A to hlavně, pokud je jejich hlavním argumentem, že "věda" nebo "školství" ten jejich názor z nějakého důvodu potlačují a lžou nám. Protože proč by to dělali? Možná ano, ale rád bych znal důvod. Takže v případě toho pána z odkazu si řeknu spíš ve vztahu k němu: "Opravdu?"

U vysvětlení z toho odkazu se mi nelíbil celkový tón, takový dryáčnický, autor mluvil o tom, jak je školství katem přirozené lidské intuici, ale sám píše hrozně autoritativně, ono vědecké nebo "vědecké" mete ze stolu - prostě on sám rozhodně není ochoten zapochybovat o správnosti toho svého přesvědčení. A vůbec mne nenadchne člověk, který v úvodu cituje sám sebe, v citátu, který je zčásti mixem vykradených cizích citátů, naředěných hrstí plytkosti.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.