Přidat odpověď
V Čechách na to existuje fígl, pokud by někdo chtěl být hnusný. Ve školském zákonu je napsáno, že při přesídlení do jiného státu musíte do 14 dní zapsat dítě do tamní školy, nebo začít plnit vzdělávací povinnost jinou formou (individuální vzdělávání). Takže lze odjet do ciziny a škole oznámit, že jsem začal učit dítě sám (nemělo by to být Německo :)) ale po měsíci jsem se vrátil.
To musí být i v německých školských zákonech... Prostě se mohu rozhodnout odjet na měsíc do Chorvatska, pokud bude dítě tam vzdělávané. Ale možná tam budou mít nějaké podmínky, jako práce v zahraničí apod.
Ale u nás je větší binec (a to je někdy vlastně větší prostor svobody). Na staré ZŠ byla matka-samoživitelka, která odjela každý rok v půli června pracovat ve Španělsku na pláž a vracela se koncem září, až vydělala dost na zimu. Většinou škole poslala oznámení na pohlednici. Protože tam nebyli dost dlouho, tak po nich zkoušky nechtěli.
Jinak u nás se doktoři vzepřeli, protože zdravotní pojišťovny platí úkon posudkové činnosti jen u neschopenek a ty lze vystavit jen sociálně pojištěným. A tak sice existuje metodický pokyn - dohoda ministerstev, ale tu v zápětí orgány pediatrů odmítly jako pro ně neplatnou. Takže pravidlo MŠMT je sice, že škola může chtít omluvenku až nad tři dni a na kratší dobu jen po předchozím projednání podezření na záškoláctví s rodiči, ale lékaři to nemusí uznávat. A mohou chtít poplatek za jiný administrativní úkon od rodičů. Navíc třeba naše lékařka nikdy na potvrzení pro školu neuvede diagnózu. Také pokusy školy volat k ní odmítá s tím, že jediný, kdo se může po řádném prověření dotázat jsou orgány sociálky, a to ještě písemně. A sociálka u nás řeší až opravdu brutální věci...
Předchozí