| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Schmeisser 44 a Kalašnikov 47 jsou si napohled velmi podobné, ale uvnitř zas tak moc ne. Schmeisserem se Kalašnikov inspiroval opravdu jen v něčem, něčím jiným zase v něčem, ale celková konstrukce, kombinace toho všeho, byla jeho vlastní. Kalašnikov byl opravdu hlavička, výtečný, přemýšlivý mechanik, měl mimochodem vychozených jen 7 tříd základky.

Nicméně po AK-47 už byl další rozvoj ruských lehkých zbraní poháněný přímou inspirací ze Západu. Třeba ten AK-74 byl inovovaný původní model, předělaný na menší ráži poté, co Rusové díky válce ve Vietnamu zjistili, že Američany používaná ráze 5,56 je účinnější než ráže 7,62, která zůstala z dávné minulosti.

Podobně zastarala i ruská vojenská doktrína, kdysi taky světová špička. Byla však postavená na masovosti, zděděná z horečného předválečného zbrojení, druhou světovou válkou zdánlivě potvrzená jako nejlepší. Tato doktrína říkala, že není potřeba mít špičkovou techniku, že stačí obstojná, hlavně ať její hodně, dá se snadno a levně vyrábět ve velkém, a ovládat ať ji může voják i po krátkém zacvičení - opak, ztělesněný wehrmachtem, byl přece poražen. K bojovému nasazení pak patřila masivní dělostřelecká příprava, velké soustředění obrněnců a hodně pěchoty. Jak moc to zastaralo, ukázal Irák v roce 1991; těsně před válkou i nemálo vojenských odborníků soudilo, že šance jsou poměrně vyrovnané, že je Irák dobře vyzbrojený a bude se odhodlaně bránit... Západní armády šly dražší, ale účinnější cestou: technologickým zdokonalováním výzbroje, snižováním stavů - profesionalizací - a lepším výcvikem.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Před vložením příspěvku se musíte nejdříve přihlásit.
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.