| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď



"Jaké limity máš na mysli?"

Popsal jsem je.

"Pokud se úplně pominou, zjistíme, že některé děti jsou sice báječné, ale jiné rozhodně ne.

Ty už jsi zkoušel tímto způsobem vychovat dítě? Máš zkušenost, že přestože jsi mu šel svým příkladem a tím, co jsi mu říkal o tom, jak věci vidíš ty (nikoli že "takto se to má" - což je právě formulace, kterou nevýchova odmítá), přesto vyrostlo dítě "bez morálky"?"

Netvrdím, že z takových dětí vyrostou děti bez morálky, a ano, udělal jsem moc velkou zkratku. Ale můžu se utvrzovat v tom, že všechny děti jsou báječné, jenže pro mne prostě všechny báječné nejsou - jo, je to můj pohled, ale

A myslím, že osobní příklad a sdělování, jak věci vidím já, je základní a zásadní, ale sám o sobě nedostačující, člověk není jen jednotlivec, ale také součást společenství, a jádrová rodina není úplné společenství. Proto je sdělování pohledů ostatních, předávání zvyklostí, učení morálce (která není jen individuální, ale také společenská záležitost) také důležité. A učení morálce nerovná se moralizovaní.

"Rozloučení se zesnulým dědečkem = výchova?"

Pro mne je učení, nebo chceš-li, předávání zkušenosti s pomíjivostí života také součástí výchovy. Život má i vážné stránky, nedokážu vidět život jako jednu velkou zábavnou hru.

"Rodič praktikující nevýchovu neustupuje, ale s dítětem se dohodne, že mu to takto nevyhovuje a jak to vyřeší. Nejprve vyzkoušej, a pak zpochybňuj..."

Napsal jsem, že se to může snadno zvrtnout. A ano, ty v podstatě píšeš, že to pak není rodič praktikující nevýchovu. To se nemusí vzájemně vylučovat, ale taky se dají jednoduše škrtnout lidi, kteří nevýchovu nevzali za správný konec, a máme stoprocentní úspěšnost metody...

Sám vyznávám respekt vůči dětem, oboustrannou a ne jednostrannou komunikaci, podněcování k samostatnosti, důvěru v jejich přirozené schopnosti. Ale výchova sama o sobě je v podstatě přizpůsobování se světu dospělých. A jsou chvíle, kdy se dítě musí přizpůsobit i za hranici toho, na co bylo samo ochotno přistoupit.

Trochu mi to připomnělo různé debaty spojené s tzv. přirozenou komunikací s koňmi a tzv. přirozeným jezdectvím. Tam je tatáž kritika špatných přístupů, které ztotožňuje se špatnými příklady, a taky používá podobná slova jako "dohoda", tvrdí, že po koni nic nežádá, ale "nabízí mu, aby si zvolil" atd. Je v něm taky mnoho inspirativního, ale má to taky svoje limity.

Já nezavrhuju nevýchovu jako takovou, ale myslím, že na jedné straně zdůrazňuje sama sebe jako univerzální všelék a na druhé straně se vymezuje zbytečně manipulativně vůči všemu ostatnímu.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.