Přidat odpověď
Trochu bych to opravila. Termín "mateřská dovolená" je stanoven zákoníkem práce jako překážka v práci na straně zaměstnance, ale je vysloveně svázán s pojmem zaměstnankyně, tj. žádný chlap na mateřskou dovolenou nastoupit nemůže. Těhotná žena může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, nenastane-li porod dříve, než v očekávané datum, musí před ním vyčerpat 6 týdnů, celkem má nárok na 28 týdnů mateřské a minimálně 14 týdnů musí čerpat bez přerušení. Za dobu mateřské dovolené náleží ženě dovolená.
Kterýkoli z rodičů může čerpat rodičovskou dovolenou, na kterou lze nastoupit od data narození dítěte, pro ženu však nejdříve po ukončení mateřské dovolené.
Jiná věc je dávka nemocenského pojištění s názvem "peněžitá pomoc v mateřství", kterou může získat i muž (splnil-li podmínky pro vznik nároku), pokud se s matkou dítěte dohodne na tom, že o dítě bude pečovat on, a může tuto dávku pobírat od 7. týdne po porodu dítěte, přičemž není možné dohodu, na základě níž mu bude dávka vyplácena, uzavřít na méně než 7 kalendářních dní.
Předchozí