Přidat odpověď
"pohledala jsem ...!
stovky statí o reinfekci VZV byly k nalezení posledních 40 let, žádná metaanalysa ale nepotvrdila romněnku možnosti reinfekce VZV. Jediná zpráva před pár lety upoutala vážnější pozornost včetně opatrnéo vyjádření CDC pro osoby dlouhodobě poskytující péči pacientům s VZV infekcí, byla publikována 1 dubna (to si pamatuji - jsem váhal, zda nejde o aprílový žert) v Clin Infect Dis.
Při basálních znalostech patogenese VZV infekce víme, že pokud se VZV úšpěčně inokuluje a replikuje pro vstupu do hostitele, pak v něm přetrvává v buˇmkách zadních kořennových ganglií) po celý jeho život. Nelze tedy mluvit o reinfekci.
Nezřídka (i u dětí, to ovšem méně často) dochází k reakivaci VZV, který pak proniká skrze vlákna sensiivní aferentace do kůže a v naposté většině vytváří zosterové laese v rozsahu dermatomů a jen poměrně vyjímečně v podobě atypicky disseminovaného zosteru (namnoze velmi podobného varicelle). Jednotlivé morfy zosteru jsou histologicky identické s varicellovými a samozřejmě obsahuji VZV.
VZV navozuje výraznou imunitní (humorální i celulární) odpověď, která celoživotně bráníproti i jen asymptomatické reinfekci, natož symptomatické. Imunita je dostatečná i tak, že ani reaktivace VZV neohrožuje plod těhotných, na rozdíl od primární infekce, při níž je infikována až 25 % zárodků (naštstí s minimálním poškozením) a do vysokého risika IU infekce s projevy neonatální varicelly postavena naprostá většina plodů 5 dnů a méně před narozením (dříve infikované plody jsou již chráněny navozenou imunitou matky).
Vyšetření protilátek proti VZV spočívá ve stanovení hladin spec. IgG a IgM pomocí EIA v IU/l a v konfirmaci. Hodnocení změn hladin při reakivaci latenní infekce není vždy zcela jednoduché, neboť u herpetických virů je poměrně častá zkřížená reakce s jiným z nich.
Zprávy o rekurentní varicelle vesměs postrádají průkazy plnění různách kriterií.
Často v nich jde o sporné vyšetřovací metody, případně o záměnu diseminovaného zosteru za varicellu. Mám nyní na mysli seriosní stati, ne ty anekdotální, jež se i v odboné literatuře žel objevují.
Předchozí