| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

"pohledala jsem ...!

stovky statí o reinfekci VZV byly k nalezení posledních 40 let, žádná metaanalysa ale nepotvrdila romněnku možnosti reinfekce VZV. Jediná zpráva před pár lety upoutala vážnější pozornost včetně opatrnéo vyjádření CDC pro osoby dlouhodobě poskytující péči pacientům s VZV infekcí, byla publikována 1 dubna (to si pamatuji - jsem váhal, zda nejde o aprílový žert) v Clin Infect Dis.

Při basálních znalostech patogenese VZV infekce víme, že pokud se VZV úšpěčně inokuluje a replikuje pro vstupu do hostitele, pak v něm přetrvává v buˇmkách zadních kořennových ganglií) po celý jeho život. Nelze tedy mluvit o reinfekci.

Nezřídka (i u dětí, to ovšem méně často) dochází k reakivaci VZV, který pak proniká skrze vlákna sensiivní aferentace do kůže a v naposté většině vytváří zosterové laese v rozsahu dermatomů a jen poměrně vyjímečně v podobě atypicky disseminovaného zosteru (namnoze velmi podobného varicelle). Jednotlivé morfy zosteru jsou histologicky identické s varicellovými a samozřejmě obsahuji VZV.

VZV navozuje výraznou imunitní (humorální i celulární) odpověď, která celoživotně bráníproti i jen asymptomatické reinfekci, natož symptomatické. Imunita je dostatečná i tak, že ani reaktivace VZV neohrožuje plod těhotných, na rozdíl od primární infekce, při níž je infikována až 25 % zárodků (naštstí s minimálním poškozením) a do vysokého risika IU infekce s projevy neonatální varicelly postavena naprostá většina plodů 5 dnů a méně před narozením (dříve infikované plody jsou již chráněny navozenou imunitou matky).

Vyšetření protilátek proti VZV spočívá ve stanovení hladin spec. IgG a IgM pomocí EIA v IU/l a v konfirmaci. Hodnocení změn hladin při reakivaci latenní infekce není vždy zcela jednoduché, neboť u herpetických virů je poměrně častá zkřížená reakce s jiným z nich.

Zprávy o rekurentní varicelle vesměs postrádají průkazy plnění různách kriterií.
Často v nich jde o sporné vyšetřovací metody, případně o záměnu diseminovaného zosteru za varicellu. Mám nyní na mysli seriosní stati, ne ty anekdotální, jež se i v odboné literatuře žel objevují.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.