Přidat odpověď
Se zájmem jsem si přečetla předešlou diskusi a vybavila se mi nedávná příhoda.
Myslím, že je dost výstižná a mnohé vysvětluje. Omlouvám se, že je to dlouhé.
U nás ve firmě ke konci prázdnin odchází student - brigádník, který se nám staral o facebookový profil společnosti. Protože odjíždí do zahraničí a nebude mít trvalý přístup k internetu, hledali jsme někoho, kdo by si to vzal místo něj na starost. Není to náročná práce, zabere tak hodinu denně, možná hodinu a půl, podle situace - někdy máme akci, tak je dotazů třeba víc. Vkládá příspěvky, reaguje na došlé dotazy, maže případné cizí reklamy a spam. Těch dotazů není moc, nejsme příliš velká firma. Za tuhle práci dostával měsíčně 5 tisíc korun.
Mám kamarádku, která měla před svatbou učební obor s maturitou a pracovala jako vedoucí v obchodě. Na MD si udělala dálkově VŠ, management, na soukromé škole. Už má skoro tři roky po MD a zatím nikde nepracuje. Často si stěžovala, že nemůže najít práci. Nabídla jsem jí, jestli nechce vzít tohle. Odmítla s tím, že je to práce "pod úroveň" a skoro se urazila, že jí to nabízím, když je ona přece vysokoškolačka.
Tu práci nakonec vzala druhá kamarádka, samoživitelka, která má jak vyšší vzdělání, tak praxi v oboru, studovala tři roky v zahraničí a řekla bych, že byla v oboru dost úspěšná. Bohužel ale je sama s holčičkou, rodiče má daleko, holčička má nějaké zdravotní problémy, takže může pracovat jen na zkrácený úvazek.
Tak mne to přivedlo k přemýšlení o tom, co to znamená práce "pod úroveň" a jak moc je ovlivněná tím, že někdo nemusí a jiný musí. Ta první kamarádka má manžela, který sice není milionář, ale na průměrný život tříčlenné rodiny vydělá. Neplatí hypotéku, byt mají od rodičů.
Chápu, že někdo odmítne práci s dojížděním 2 hodiny denně za minimální mzdu. Není mi ale jasné, proč odmítá práci z domova s poukazováním na jakousi "úroveň". Naše firma není žádný night club, aby v tom mohly hrát roli třeba morální důvody. Takže mám za to, že v mnoha případech nejde ani tak o tu "úroveň" jako o to, že když není člověk nucen, tak se mu pracovat za málo peněz prostě nechce. I když si tedy nemyslím, že pět tisíc za hodinu denně na internetu je vyloženě málo peněz.
Zajímalo by mne, co je pro vás osobně práce "pod úroveň" a jaký je váš názor na tuto situaci. Podle mne absolutorium VŠ v době, kdy ji má skoro každý a ještě bez praxe není nic, kvůli čemu by měli ostatní v obdivu padat na kolena.
Musím říct, že to hodně změnilo můj pohled na tuhle kamarádku. Pak se nemůžeme divit, že si tolik lidí myslí, že jsou lidé líní pracovat, když se setkávají s podobným přístupem. Jistě to není žádná výjimka. Co si o tom myslíte vy?
Předchozí