| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Jenom v rychlosti: „Pomni, abys den odpočinku světil“ je pokyn odpočívat. Neplyne z toho nutně přepracovanost a už vůbec ne workoholismus. Nevím, jak vypadal den pastevců tisíc let před naším letopočtem, ale trávil jsem celé dny s pastevci ovcí vysoko v balkánských horách, není to jen procházení, ale je dost co dělat (ovšem i toho polehávání i posedávání je tam opravdu dost), ale k přepracovanosti ani workoholismu to nevede (posiluje to otužilost, fyzičku a skromnost).

Člověk je tvor hloupý a nedovtipný, nedělá vždy to, co je mu ku prospěchu, proto také Ježíš kritizoval farizejské pojetí soboty. Mně osobně dvě hodinky (? včetně dopravy) ze dvou dnů volna nepřijdou jako ohrožení pokynu k odpočinku a zavání mi to trochu farizejstvím. Sobota někde funguje napůl pracovně, dohánějí se resty, ale někde taky ne, jak je to tady, já nevím a proto jsem opatrný.

Tradice, která ztratila vnitřní význam, se stává bezdůvodnou, i když původně bezdůvodná nebyla. Není namístě se tradic se zbrkle vzdávat, neděle je velmi vhodná pro odpočinek po pracovním týdnu i pro utužování rodiny. Ale pohybový kroužek může být rodinná aktivita vhodná na neděli, vybočení z rutiny pro dítě i pro otce, příležitost k posílení vazby mezi nimi i posílení pocitu zodpovědnosti za přímou starost o dítě pro otce. Může – nemusí. Ale nemusí za tím být ani přemoudřelost, ani se tím nemusí neděle tlumočit jako bezdůvodné omezování.

Nukleární rodina je částí přirozeného prostředí, nejen pro dítě, ale i pro dospělé, pokud není nic víc, budiž aspoň to. Ale skutečně přirozené prostředí je jako slupky cibule: užší rodina, širší rodina, širší společenství, v němž žijeme a stýkáme se s lidmi a nakonec široké společenství lidí, s nimiž se třeba ani nestýkáme, ale ke kterému se v duchu počítáme. Do toho křížem širší společenství dětí, společenství vrstevníků, společenství mužů, společenství žen atd., dnes různá společenství spjatá zájmy apod. Důraz na nukleární rodinu porůznu v Evropě je výsledkem tlaku shora na rozbití tradiční obcí, hlavně venkovských, od 17. století, důraz na individualitu, trvající dodnes je už jen pokračováním. Z tohohle pohledu pro mne kroužek tohoto typu v městském prostředí, které bývá méně živnou půdou pro např. sousedské vztahy, může být vhodný kvůli navazování vztahů s jinými rodinami, protože společný zájem může být úživnější než třeba potkávání se ve školce, kde jsou lidé poskládaní náhodněji.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.