| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Racionální, užitečný a praktický může bejt kojení obvykle v rozsahu od nula až pět let? S tím, že v naší proměnlivý a asi ne úplně stejnorodý tradici se asi během posledních cca dvaceti generací pohyboval nejčastěji někde mezi půl a dvěma rukama. Ovšem odvolávat se při kojení na naše novověký předky má jen o málo větší hodnotu než odkaz na nějaký kromaňonce, dvakrát relevantní totiž pro nás není ani ta generace, co kojila/nekojila za normalizace. Tamta argumentace proti styku dítěte s otcem do pěti let nutností kojit mi osobně přišla jako účelová, a to dvojnásobně (prvně od matky a pak jako účelový ženský spojenectví sociální pracovnice s matkou), ale jednoduchej závěr, že v našich podmínkách existuje nějaká „tradice“ mi přijde účelovej úplně stejně. Jednak nemyslím, že zrovna u kojení má smysl nějakou tradici uplatňovat – tradice kojení 19. století mají pro náš dnešní svět význam asi jako Rettigový kuchařka, to je taky tradiční věc, hezká, ale použitelná jen omezeně. Nakonec tradice vznikají, udržujou se, proměňujou a zanikaj v závislosti na konkrétních podmínkách, a ty se v případě kojení měnily někdy docela dost jen během posledních pár generací, podle mě natolik, že druhak kdo ví jestli o tradici, i kdyby nakrásně předtím i existovala, může bejt vzhledem k rozsahu a rychlosti změn posledních pár desetiletí vůbec řeč. Zkusím pohledat, ale zajímalo by mě, nakolik rozdílný to případně bylo řekněme na konci 19. století ve městech a na venkově a jak to vypadalo během první poloviny 20. století. V každým případě po vynálezu sunaru nastává doba jeselní, kdy se běžná dýlka kojení zkracovala, postupem doby víceméně všude. Tenhle sbíhavej proces po pádu komunismu nahradil rozbíhavej, kterej ved v průměru asi k prodloužení, nicméně nevyrovnanýmu. Praxe je dneska očividně i na příkladu tak malýho vzorku, jako se sešel v týhle diskusi, poměrně rozdílná, že má nejspíš odůvodněnej smysl argumentovat hlavně s poukazem na konkrétní situaci; ale abych nebyl tak nekonkrétní, Monty, kojení po třetím roce se očividně prakticky s kratším pobytem u otce (=nepřítomností prsa) nevylučuje.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.