| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

V zaměstnanosti v průmyslu jsme na špičce v EU, zatímco v zaměstnanosti ve zdravotnictví a soc. službách zaostáváme. Docela smutná statistika. Pak to ve zdravotnictví a soc. službách vypadá tak, jak to vypadá....

Ve zdravotních a sociálních službách v Česku pracuje mnohem menší podíl pracovníků, než je průměr osmadvacítky. Zatímco v EU se péči o nemocné, seniory, postižené a další potřebné věnuje průměrně 11 procent zaměstnanců, v ČR je to necelých sedm procent. "Česká republika výrazně zaostává za průměrem osmadvacítky. Právě zaměstnanost ve zdravotních a sociálních službách výrazně odlišuje jednotlivé země podle úrovně péče o zdravotní stav obyvatel a zejména o závislé osoby v nejmladším věku, tak i o nejstarší populaci," uvedli statistici. Ve zdravotnictví a sociálních službách v Česku působí 271.900 žen a 67.300 mužů. Jsou to tak 2,4 procenta všech zaměstnaných mužů a 12,6 procenta zaměstnaných žen v ČR. V EU je to v průměru 18,3 procenta žen a přes čtyři procenta mužů.
Procento zaměstnaných v Česku odpovídá asi 50.000 lidí. Ve zdravotnictví dělá 4,8 procenta pracovníků. Celkem 1,4 procenta zaměstnanců pracuje v domovech pro seniory a v dalších pobytových zařízeních. Sociální služby v terénu poskytuje 0,7 procenta pracovníků. V EU v průměru ve zdravotnictví pracuje 6,2 procenta lidí, 2,2 procenta pak v domovech a 2,3 procenta v terénních sociálních službách.
Poskytováním sociálních služeb seniorům, postiženým či rodinám v domácím prostředí se třeba v Nizozemsku věnují 4,2 procenta tamních zaměstnanců, 5,1 procenta má práci v domovech a ústavech, sedm procent ve zdravotnictví. Ve Švédsku tvoří pracovníci ve zdravotnictví 6,5 procenta, v seniorských a jiných domovech téměř pět procent a v terénních službách čtyři procenta všech zaměstnanců.
Zatímco v zaměstnanosti v sociálních a zdravotních službách je Česko v EU podprůměrné, v průmyslu je na špičce. "Ve zpracovatelském průmyslu pracuje čtyřikrát víc osob než na úseku zdravotnictví a sociální péče," uvádí analýza. V Nizozemsku, Skandinávii, Británii i ve Francii je přitom zaměstnanost ve zdravotnictví a sociálních službách vyšší než ve zpracovatelském průmyslu.

http://www.tribune.cz/clanek/34365

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.