Přidat odpověď
Školáků, kteří nemají na zaplacení obědů, přibývá. Stejně tak roste počet dětí, zejména na venkově, pro jejichž rodiče je zátěží cena za dopravu do škol. Situaci sociálně slabých dětí chce řešit ministerstvo školství v koordinaci s ministerstvem práce a sociálních věcí. Ministři Michaela Marksová a Marcel Chládek (oba ČSSD) už chystají projekt, který by takovým dětem umožnil ve školních jídelnách obědvat. Zároveň s tím chtějí poskytnout i bezplatné školní autobusy dětem, které to mají daleko do škol.
„Chceme vytvořit fond pro sociálně slabé rodiny, který by pokrýval školní obědy. Aby ty peníze byly adresné, musí rodina prokázat, že je sociálně slabá. Stejně jako když například chce příspěvek na bydlení,“ řekl Chládek.
Uvažuje i o zavedení bezplatných školních autobusů. „Dnes mají mnohdy děti problém dostat se ze vzdálenějších míst do škol, a o tom, kam půjdou na školu, často rozhoduje peněženka rodičů,“ zdůvodnil plán.„Dnes sice existují školní autobusy, jenže ty nabírají nejen školní děti, ale i všechny ostatní. Do budoucna bych chtěl, aby tu jako například v Německu byl mikrobus, který sveze děti z vesnic, odveze je do školy a zase zpátky,“ uvedl ministr. „Takové autobusy by existovaly jen v lokalitách, kde je jich třeba,“ upřesnil. Jeho záměr podporuje i ministryně Marksová. Opozice se k vládním projektům staví kriticky. Poslankyně ANO Radka Maxová Právu sdělila, že školní autobusy v budoucnu nejsou až tak špatný nápad s ohledem na zaměstnanost rodičů a bezpečnost dětí: „Nicméně si myslím, že tato země má již mnoho sociálních příplatků, které neplní svou funkci. Mít dítě je naše odpovědnost, kterou bychom neměli řešit způsobem, stát se postará‘. Je to naše dítě a náš život.“
Je to veřejné přiznání chudoby části rodin u nás? Na druhou stranu dávám za pravdu opozici, že je tady spousta sociálních příplatků a ty sociální příplatky často suplují mizerné mzdy, kdy i pracující lidi na toto mají nárok, protože jsou regulérně chudý.
Předchozí