| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

K tradiční nukleární rodině patří taky omáčka. Stát a církev se od 17./18. století usilovně snažily tradiční venkovskou obec (města pro jednoduchost pomíjím, nežila v nich ani desetina obyvatel), aby mezi státem a církví a jednotlivcem už nic nestálo. A to vcelku úspěšně, výjimkou byly zapadlý končiny na Vysočině, v Beskydech atd.

Záměrně píšu jednotlivcem, neboť ženský se nepočítaly a neplnoletý děti (do 21 let věku, tuším), přesněji kluci - viz ženský, taky ne, takže mezi "rodinu", "domácnost" a "otce" se s přimhouřením očí dalo vsunout rovnítko. Vzniklou mezeru vyplnil později "národ", ale to je teď vedlejší.

Podstatný je, že člověk byl nejspíš v době dřívější přirozenou součástí přediva širších vztahů - který byly v různý míře příbuzenský, někde skoro úplně, někde skoro vůbec - což pomáhalo i vyvažovat tření v nukleární rodině - mezi manželama, mezi rodičema a dětma atd.

Se vstupem pravidla "rodina je základ státu" na scénu nastupuje individualizace nukleární rodiny a to je ta rodina, jejíž přežitky v podobě rozdělení rolí v domácnosti, a o dominanci mužů jak uvnitř domácnosti, tak navenek, se nám zachovaly v různý míře hluboko do 20. století. Tahle podoba rodiny už víc připomínala plavbu po širým moři se striktně drženým kursem, vlny nevlny, zatímco ta před ní byla spíš pobřežní plavba. A tahle tzv. tradiční rodina, právě tou vstupní individuálizací a tím striktním vnitřním kódem, v sobě měla zakódovaný konflikty a taky další individualizaci: nejdřív individualizaci žen v rámci rodiny, a pak i dětí.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.