| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Albánie je specifická tím, že byla za komunistů tuším 1967 vyhlášená první oficiálně ateistickou zemí na světě, náboženství se nesmělo praktikovat. Dozvuky trvají - ona Albánie byla v historii víceméně stejně nábožensky dost povrchní (albánský muslimové se za Turků někdy chovali až fanaticky, ale to mělo jasně politický důvody).

Dál je Albánie specifická tím, že Albánci jsou jeden národ trojí víry (nebo čtverý, záleží na výkladu: katolíci, pravoslavný, sunnitský a šíítský muslimové), už v 19. století jeden národní buditel napsal programovej verš: "Albánče, tvým náboženstvím budiž albánství!" což se traduje dodnes; mělo to během národního obrození i dost praktický aspekty, například se používalo trojí písmo, demokraticky byla zvolená latinka. Tři hlavní partneři Albánie jsou dneska Itálie (katolická), Řecko (pravoslavný) a Turecko (muslimský), Albánie je v Organizaci islámský konference, v NATO, kandidát členství EU, úzkej spojenec USA, na Balkáně se silně orientující na státy pravoslavný tradice... propletenec.

A konečně je Albánie dneska specifická tím, že v rámci misijní katolický ofenzívy po pádu komunismu tam dochází ke konverzím od islámu ke katolictví; katolíci bejvali i tradičně nej věřící, muslimové (sunniti) naopak celkem vlažný.

Takže Albánie je specifikum.

Česko patří hodnotově, co se náboženství týče, spíš ke skupině severských zemí, dost podobná je třeba Švédsku, taky nekatolický části Německa, docela dost i Pobaltí, zkrátka protestanstskýmu severu - možná ne až tak překvapující vzhledem k povrchonosti pobělohorský rekatolizace i historický houževnatosti domácího protestantismu; přesto asi právě rekatolizace vtiskla Česku - víc Čechám, ale i nemalý části Moravy v mnohým osobitej punc.

Vztah k náboženství najdete globálně na World Values Survey a v evropským měříku na European Values Study, je hodně zajímavý porovnat si to s dalšíma hodnotama, hlavně tzv. tradičníma (důležitost rodiny, vztah k potratům apod.), ale tak k národní hrdosti a tak. Hodně zajímavá je tzv. Inglehart–Welzel Cultural Map
(http://www.worldvaluessurvey.org/WVSContents.jsp?CMSID=Findings).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.