Přidat odpověď
já myslím, že je to věc náhody
když se na to podívám jako zaměstnavatel, tak raději zaměstnám mladšího člověka (má pružnější myšlení, je ochotný více zaměstnání obětovat, je více pružný - zdraví, rodina, prioritou je mu mnohem více zaměstnání než v pozdějším věku atd. atd. a též vztahy na pracovišti jsou normálnější. Mladší člověk je přirozeně v pozici začínajícího a spíše bude respektovat rady a žádosti od starších zkušenějších. 50-letý člověk s tím může mít problém, poslouchat o 20 let mladšího, protože on je přeci ten starší. Hodně starších lidí tohle nesnese.
Ale jsou obory, kde to myslím nemusí být problém, a schopný člověk se může uplatnit. Je to také hlavně o dobrém výběru oboru, aby bylo uplatnění. Když je poptávka uplatní se i schopný starší člověk. Tohle je ale i věc náhody, zda v daném oboru za 5-lět po studiu budou volná místa či nikoli. Někdo takhle zažil boom, udělal kariéru normálně po škole. Student se stejnými výsledky po škole ve stejném oboru uplatnění našel za poloviční peníze (prostě už nebyl ten převis poptávky nad nabídkou). Někdo si tu stěžovat, o co hůř jsou teď placené překlady. Myslím, že to je jasný příklad toho, co udělá trh a vztah nabídky a poptávky.
Nevím do čeho bych se pustila v 45 letech, do jakého smysluplného studia. Kdybych uměl žádaný jazyk, doplnila bych si třeba pedagogické vzdělání. Ale nevím, zda je smysluplné začít v tomto věku studovat např. medicínu.
Předchozí