Přidat odpověď
Tak jsou tu různé možnosti. Může se udělat nepřímé pozorování pro celou školu (na zahradě/na dvoře), není problém promítat obraz Slunce na opravdu velké plátno (známý dělal veřejné pozorování, promítal na třímetrové plátno), ale ano, rozloží to výuku i všem ostatním, takže záleží na škole.
Ano, živelným pozorováním se nezabrání, ale je dobré informovat tedy děti správně a nevzít si na triko to, že si budou myslet jak jsou v bezpečí a houby. Jinak napřímo by toho moc nenapozorovaly, oko se samo takto ostrému světlu napřímo brání mimojiné mžitkami a nepříjemnými pocity. Pozorování přes pseudopomůcky jako diskety jsou zrádné v tom, že vše špatné záření neodfiltrují, ale zároveň vyřadí ze hry právě ty obranné mechanismy oka (zůžení zornice, mžitky a nepříjemné pocity bránící nám dívat se do Slunce dlouhodobě bez ochrany) - člověk tudíž vydrží koukat do Slunce dostatčně dlouho na to, aby k nějakému poškození mohlo dojít.
Ideální je informovat děti o správných pomůckách dostatečně dopředu a pak už je na zodpovědnosti rodičů, jak své děti vybaví/poučí. Plus přidat poučení, že i s veškerými vhodnými pomůckami není dobré koukat do Slunce moc dlouho v kuse (například na těch brýlích je doporučení nesledovat Slunce déle než 3 minuty v kuse).
Předchozí