| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kůň naopak moc náladový zvíře není. A poučení pomůže, otázka je vždycky, jaký je to poučení (je rozdíl mezi mechanickým: "nedělejte to a to" a "nedělejte to a to, protože," a vůbec nejlepší je "nedělejte to a to, protože, místo toho dělejte to a to") a v jaký míře se ho dětem dostane.

Jinak je pravda, že u koní se nemá spolíhat na to, že něco absolutně, vždycky, nikdy, stoprocentně. Ale náladovejch koní je fakt málo, jsou to asociálové, který vyrůstali v nepřirozenejch podmínkách a takoví na táborech opravdu nejsou.

Dojem náladovosti může vyvolávat několik věcí, jedna z hlavních je ta, že zrakový vnímání koní je zaměřený hlavně na pohyb. Koně i zdánlivě nehybně stojící nebo soustředěný na pastvu registrujou kolem sebe třeba jednotlivý listy, který nadzvedává vítr. Těch se ovšem ve většině případů nijak neleknou. Zato mikrotéňák, kterej vítr zvedne a zatočí s ním - což je pro člověka nic, nanejvejš se to dotkne jeho ekologickýho cítění - může znamenat i to, že se kůň štycne - zarazí na pětníku, nebo se i na pětníku otočí, že prcháme. Ne každej a ne vždycky, na těch táborech bejvaj většinou koně nelekaví.

Pokud kůň nedělá, co člověk chce, nebo dělá, co člověk nechce, je chyba v člověku, v jeho přístupu, ne v koni.

Tím nechci říct, že dítě, který sletělo, si za to může samo, akorát že chyba nebude v tom, že kůň zrovna nemá náladu a proto ho shodil. Sletět po hlavě z koně není příjemný, je to taky nebezpečný a určitou míru nebezpečí sebelíp ošetřenej koňskej tábor v sobě nese. Nepadá jen ten, kdo nejezdí - pádům se vyhnout nedá, sletěj i ty nejlepší.

Nebezpečí se velmi, velmi často skrejvá v jezdcích-začátečnících, který po absolvávání pár hodin maj pocit, že na ježdění nic není a že už to uměj. Nejlepší ochrana, jakou může z tohohle pohledu rodič vypravující dítě na koňskej tábor poskytnout, je klást mu na srdce, že u koní je potřeba pokora, vždycky se může stát něco nečekanýho, a jezdeckej tábor z nikoho jezdce neudělá.

Na kole se člověk dokáže naučit za hodinu, řídit auto za měsíc, jezdit na koni za rok. Za rok - tím je myšlený celej rok zhruba hodinu denně.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.