Přidat odpověď
Byli byste v nějakým konkrétním, už vybraným hotelu - tak to na mě působí?
Angličtina v Albánii je rozšířená dost slabě, mladá generace mluví líp, ale cca 70% Albánců se tak či onak domluví italsky, cca 30 % tak či onak řecky, u angličtiny se uvádí zhruba čtvrtina, ale většinou to jsou opravdu jen základy, nejjistější jsou mladý, líp oblečený lidi ve městech, ale třeba v obchodech, v taxíku apod. nemá cenu se spolíhat. Němčina, francouzština, srbština ad. prakticky vůbec.
Hromadná doprava našeho typu není, jako jízdní řády atd., jen některý delší meziměstský a hlavně mezinárodní linky. Vlaky prakticky vůbec. Doprava hlavně mikrobusama, který pendlujou sem a tam a většinou odjížděj, když se naplněj, nebo taxíkama, který jsou celkem levný a dá se s nima jezdit i mezi městama a dá se taky smlouvat o ceně. Doporučil bych o ceně se domluvit písemně (číslicí a v eurech, tj. napsat jasně EUR), platit po příjezdu na místo.
Hotelovej standard se dá čekat na jihu (u moře Saranda a okolí, Gjirokastër...), v Tiraně a Durrësu (=Drač) a na severu (Shëngjin, Shkodra=Skadar). Pláže v Durrësu nic moc, plný lidí (v létě kosovskejch Albánců) i odpadků, dobrá je leda diplomatická pláž. Ale na jihu, i když je tam dost turistů, už je to teď skoro lepší než pláže v Černý Hoře mezi Budvou a Ulcinjem, tam je fakt hlava na hlavě. Jsou i menší místa, míň navštěvovaný a krásný, Albánie má pobřeží hodně členitý.
Policajti k cizincům milí a ochotný, pokud se jedná o něco na místě.
Určitě tam jsou místa, který stojí za to vidět, památky i příroda.
Předchozí