Přidat odpověď
Podle článku na Novinkách má být trestné zvěřejňovat jakékoliv fotky, kde se nachází nějaká budova, hrad či stavba bez souhlasu architekta. Např. na Facebooku, blogu, ale o desetitice fotek má přijít i Wigipedie..... To jako vážně? Když se vyfotíme před Hlubokou, tak si to nesmíme dát na FB? Nebo jinak - syn si dělá blog o našem městě, má tam spoustu fotek ulic, staveb, památek..., to bude muset zrušit? Není to zase další nesmyslný nařízení EU?
Rozdíl mezi vyfocením a zveřejněním fotky na internetu se dnes téměř smývá. Chystá se však evropská úprava zákona, která zakáže jakoukoli publikaci snímků budovy bez souhlasu architekta.
Kdo by fotku zveřejnil například na Facebooku, čekala by ho žaloba. Europoslanci chtějí úpravu autorského práva schválit už v červenci.
Finální slovo padne v červenci během hlasování europarlamentu, nicméně lze očekávat, že poté, co návrh podpořila většina členů výboru, bude hladce schválen i většinou poslanců.
„Pokud navrhovaná změna projde, v praxi to bude znamenat problém prakticky pro každého z nás. Výsledkem bude, že si budeme muset dávat pozor na to, co fotografujeme. Bez svolení architekta stavby nebude povoleno zveřejnit třeba fotografii vysílače na Ještědu na Facebooku nebo na Wikipedii. Za toto jednání bude hrozit žaloba,“ upozorňuje senátorka Ivana Cabrnochová (SZ).
„Pokud o současnou svobodu panoramatu přijdeme, budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií. To by byla obrovská škoda, třeba i pro zahraniční návštěvníky, kteří by se rádi o naší zemi něco dozvěděli,“ kritizuje návrh Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, který Wikipedii v ČR zastupuje.
Přestože se europoslanec Svoboda brání, že na amatérské fotografy, kteří své fotky zveřejňují na sociálních sítích, nebude mít změna dopad, podle pravidel Facebooku se mýlí. Když jste uživatelem této sociální sítě, souhlasíte automaticky s pravidly, mezi nimiž nechybí to, že nebudete zveřejňovat obsah ani činit kroky zasahující do práv jiných osob nebo jinak porušující zákon.
A to by podle nové evropské úpravy byly domy, kostely a památky, u kterých se každý turista nadšeně fotí. Na stejná pravidla přistupuje každý uživatel Youtubu a dalších sociálních platforem.
„Jsem připravena bojovat proti této nesmyslné úpravě autorského zákona, která by omezila svobodu fotografování a negativně by zasáhla do našeho každodenního života. V krátké době svolám do Senátu debatu, jejímž cílem bude zahájit odpor proti tomuto legislativnímu zmetku,“ plánuje Cabrnochová.
„Cílem je přesvědčit před červencovým hlasováním europoslance, aby zachovali svobodu panoramatu tak, jak ji známe dnes. Je to zájem nás všech,“ konstatuje senátorka.
http://www.novinky.cz/domaci/373066-zverejnovat-fotky-budov-treba-z-dovolene-ma-byt-trestne.html
Předchozí