| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

V Albánii nevynechejte města Gjirokastër a Berat, zachovalý historický města, zvlášť Berat má zajímavou polohu a citadela nad městem je pořád obývaná, je to takový městečko v městečku. Západní část Balkánu je citadelama posetá, v Albánii má určitě smysl vidět ještě tu Shkodře, v Kruji (od Tirany kousek), a v Petrele, ta není nijak rozsáhlá, ale je hezky upravená jako vyhlídka a rozhled je fakt vynikající. Pak je ještě Lezha, rozhled taky výbornej, ale kraj spíš fádní a hrad vlastně taky – no prostě velikánskej hrad. Totéž Prezë – hned u Tirany. Přijde na to, jak moc máte rádi hrady (nebo spíš hradby).

Z Gjirokastëru se dá udělat vejlet údolím řeky Vjosy, případně odbočit na Leskovik – oblast podél řecký hranice, žije tam řecká menšina, trochu divočina – kraj pašeráků – ale takovej nefalšovanej kout. Stejně nefalšovaná, ale nedivoká je albánská část kraje zvanýho Gora v Šar Planině, akorát to chce umět řídit i po děsnějch cestách a nebát se o podvozek, z Kukësu až nahoru do Borje nebo Shishtevce, lidi milí, mluvěj slovanským dialektem, chudoba a starý se mísí s novým (gastarbeiterská oblast). Z Beratu se dá na posvátnou horu Tomorr.

Z archeologických lokalit hlavně Butrint a Apollonia. Kus od Korçy ruiny někdejšího výstavnýho města Voskopoja, bohužel se turisticky teprve dobudovává, je tam řada starejch kostelů s freskama a tak, ale otevřený bejvaj dost nepředvídatelně. Každopádně i tak to možná stojí za vejlet. Ale rozhodně bych zajel podívat se na opevněnej středověkej klášter Ardenica. To je všechno jih.

Příroda: klasika je v severní Albánii národní parky Thethi a sousední Valbona, z údolí Valbony se dá na loď po přehradě Koman – doporučuju! Nenáročnej, ale hezkej vejlet je o málo severněji, při hranici s Černou Horou údolím Vermoshy. Hned z Tirany je kousek do pohoří Dajti, hezkej vejlet, upravený, akorát občas přivírat oči kvůli odpadkům… Ohridský nebo Prespanský jezero jsou hezký, místa podél většinou příjemný, na koupání dlouhatánský písečný pláže, akorát často dlouhá mělčina. Kdybyste chtěli moře, případně ještě napíšu. Hezký je na severu údolí řeky Buny, která tvoří hranici mezi Albánií a Černou Horou.

V Tiraně nic moc není, akorát tržnice. Zeleninovej trh, rybí trh, sejrovej trh – no prostě, dá se vybrat. Albánský olivy na tržnici jsou asi tak 3x větší než ty, co se běžně kupujou u nás, když se ale kupujou čerstvý, chce to trochu cviku a koukat, jestli nejsou drobátko nahnilý, pak z nich může bejt hnačka (některý cizinci v Tiraně je proto přezdili na „Kinder Surprise“). Mě teda nikdy nic. Domácí pálenky jsem na Balkáně ochutnal lecjaký a leckde, ale albánský jsou rozhodně u špice, běžně v hospůdkách nalejvaj domácí. Jídlo bejvá výborný, na rybí speciality nejlíp do Shkodry do nějaký restaurace přímo na břehu řeky nebo jezera.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.