Přidat odpověď
Whithep,
dovolím si odpovědět na všechny tvoje argumenty.
"Tak, Elwig, šup sem s tou jasnou statistikou, že pro dítě je císař jednoznačně bezpečnější."
Nevím, jak Elwig, ale já jsem takových statistik (samozřejmě zahraničních, protože u nás se to ještě nezkoumalo, pokud vím) viděla několik a to z různých zemích. Vždy to vycházelo takto:
1. nejlepší je vaginální porod bez komplikací, jak pro matku a dítě (bohužel, u tohoto porodu to nelze nijak předem odhadnout ani naplánovat)
2. plánovaný císař jak pro matku tak dítě (u tohoto postupu lze téměř vše předem naplánovat)
Takže co je lepší? Pro dobrodružky, které jsou ochotné to prostě risknout nebo si to vyzkoušet, vaginální porod a pro ženy, které sází na jistotu je lepší plánovaný císař.
"Včera jsem sem psala, že jsem pro, aby si řádně informovaná žena mohla svobodně zvolit jak přirozený porod (ne vaginální, ale fakt přirozený) tak porod císařským řezem. Ty jsi názorná ukázka toho, jak řádně informovaná žena nevypadá, a zároveň tady za ně aktivně horuješ a odrazuješ ženy, které ještě nerodily, od vaginálního/potenciálně přirozeného porodu. Nezbývá než doufat v dostatečnou míru kritického myšlení žen, které si od tebe něco přečtou."
Tohle je úžasná ukázka demagogie. Ty totiž vůbec netušíš, jak moc je Elwig informovaná, kolik a odkud čerpá svoje informace. Prostě má jiný názor než ty nebo je prostě jen méně výmluvná a proto je nutně neinformovaná. Ona totiž každá "informovaná" žena si vybere vaginální porod. Divila by ses, ale nevybere. Viz. Ananta a mnohé jiné zde. A mimochodem, i hloupější či méně výmluvné ženy mají právo o svém těle rozhodovat.
"I kdybys měla pravdu, pak snad leda v tom smyslu, že fyzické zdraví novorozence bezprostředně po císaři může být statisticky lepší než u novorozence po vaginálním porodu (vaginálním, ne přirozeném, tam bývají děti velmi vitální, ale taková statistika zřejmě neexistuje)."
Přesně tak. Fyzické zdraví po plánovaném císaři (bez jakýchkoli předchozích indikací kvůli zdraví plodu) je opravdu statisticky lepší. Ve skutečnosti ti k tomuhle závěru stačí zdravý selský rozum, protože je jasné, že vyjmutí plodu, které trvá max. pár minut nemůže ohrozit plot hypoxií stejně jako i několik dní trvající porod. A to psychické zdraví, na které ty narážíš a které by mělo všechny ženy donutit rodit vaginálně, je jenom neprokázaná chiméra, které můžeš či nemusíš věřit, záleží na tvé vlastní ideologii.
"Ale stejně si myslím, že většina žen si přeje mít dítě zdravé nejen v tu chvíli, ale dlouhodobě, nejen fyzicky, ale i psychicky a emocionálně, a také si přejí, aby mělo živou a zdravou matku, která se o ně bezprostředně postará, takže pokud je pro ně statisticky císařský řez rizikovější a obnáší nemožnost se v prvních dnech o dítě starat, dobrovolně do toho bez patřičného důvodu (indikace) nepůjdou."
Záleží pouze na tom, co ty jako budoucí matka považuješ za větší průšvih. Teď dám extrémní příklad: Je větší průšvih přidušené a následkem toho postižené dítě nebo ten fakt, že budeš mít zhnisanou ránu, kterou budeš muset léčit antibiotiky? Protože tyhle dvě věci mají stejnou pravděpodobnost výskytu.
Předchozí