| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Já, dosud vždy zaměstnaná a tematikou podnikání nepolíbená, prosím o osvětlení některých záležitostí :-). Na jaře mi končí RD, mám se rozhodnout, zda se vrátím do práce, a pohrávám si s myšlenkou na volnou nohu.

Už dřív jsem ve zdejších diskusích postřehla, že je nutné platit minimální, téměř čtyřtisícové odvody. Tak jsem teď pátrala po podrobnostech, resp. po možnostech, jak se jim vyhnout :), protože se alespoň zatím nechystám vydělat majlant a nezdá se mi efektivní vydělat pět tisíc, abych z nich čtyři odevzdala. Zjistila jsem – budu ráda, když mi to osvětlíte a případně mě z omylu vyvedete - že pro účely sociálního pojištění se za hlavní/vedlejší činnost ve smyslu nutnosti zálohy platit považuje něco jiného, než pro účely pojištění zdravotního. Co se týče zdravotního pojištění, tam zálohy nemusí platit rodič, který celodenně řádně pečuje o dítě do 7 let (platí jen procenta zpětně podle skutečného výdělku), což bych já byla. A u sociálního pojištění je od nich osvobozen rodič pobírající rodičovský příspěvek, což já už nejsem. Je to tak? Je možné mít SVČ jako hlavní a být povinen platit zálohy na sociální, ale zároveň nemuset platit zálohy na zdravotní pojištění? Dále mě překvapilo, že podmínkou výslovně je „pobírat RP“ a nikoliv „být na RD“ (což by mi přišlo logičtější). Opakovaně jsem ve zdejších diskusích o RP/RD psala, že nevidím důvod nezvolit co nejrychlejší čerpání RP; no, teď ho vidím, bohužel pozdě. Asi by to chtělo v tomto směru větší osvětu, protože kdo nepřičichl k podnikání před RD, nemá tušení, že pokud by k němu během nebo po RD přičichnout chtěl, je výhodné nechat si klidně nízkou částku RP posílat až do čtyř let věku dítěte.

Napadá mě ještě varianta, že bych mohla být paralelně zaměstnána na DPČ. Dočetla jsem se, že za určitých podmínek (výdělek přes 2500 Kč/měsíc) je pracovník s DPČ účastný na nemocenském pojištění, a pak je tato jeho činnost považována za hlavní, je z ní odváděno pojistné, a on tudíž ze své vedlejší SVČ už ty minimální zálohy odvádět nemusí. Sice moc nerozumím tomu, proč se do toho plete ještě i pojištění nemocenské (to je pro OSVČ dobrovolné), ale já ani nemám ambice rozumět všemu, jen potřebuju vědět, jestli je to pravda :-).

Shrnu to:
1) můžu být OSVČ a zároveň nahlášená na ZP jako osoba pečující o dítě do 7 let, tj. platit povinné minimální zálohy pouze na sociální pojištění?
2) pokud bych měla DPČ s měsíčním příjmem přes 2500 Kč, nemusela bych platit ani ty?

Děkuju všem dobrým duším, které mi poradí a případně mě upozorní na další úskalí... ~x~

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.