Přidat odpověď
Aktuální vyjádření Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových
Praha, 3. února 2016: Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových vítá obrat v postoji ministerstva zahraničních věcí, které podle dnešních slov ministra Lubomíra
Zaorálka přislíbilo vstup České republiky do řízení v případě dětí Michalákových. Půjde o precedent, který může pomoci i mnoha dalším rodinám z dalších evropských i mimoevropských států. Protože do řízení zbývá už jen několik týdnů, je podle právních zástupců rodiny třeba ve vzájemné spolupráci urychleně přizpůsobit procesní strategii.
„Rozhodnutí vlády vítáme a věříme, že norský soud účast České republiky v řízení dovolí. Mrzí nás však, že vládě trvalo rozhodování dva měsíce a odhodlala se k němu až po veřejném tlaku a aktivních krocích prezidenta republiky. Nyní je třeba začít se bavit o tom, jak konkrétně by měla účast České republiky v řízení vypadat a co má být jejím cílem. Vzájemná komunikace na pracovní úrovni je nezbytným předpokladem úspěchu v řízení, my jsme na takovou komunikaci připraveni a doufáme, že skončí praxe, kdy si Ministerstvo zahraničních věcí a právníci Evy Michalákové posílají vzkazy prostřednictvím médií. Jsme připraveni poskytnout českému státu maximální součinnost,“ uvedl Pavel Hasenkopf.
Advokátka Dora Boková v té souvislosti upozorňuje, že nepřijatelná není pouze hrozící adopce jednoho z dětí, ale vše, co tomuto rozhodnutí předcházelo. „Pokud před více než čtyřmi lety existovalo podezření na zneužívání dětí otcem, byť záhy vyvrácené, měl stát dětem a matce v první řadě poskytnout ochranu a pomoc, ne děti odebrat, rozdělit a izolovat v různých rodinách. V žádném případě se nesmíříme se situací, kdy by Norsko pouze zamezilo adopci Davídka. Naším cílem – a věříme, že i cílem českého státu – je opětovné sloučení rodiny."
Petiční výbor i nadále podporuje záměr navrhnout mezinárodní smlouvu, která by umožnila automatickou pomoc českým rodinám v Norsku. „Vede nás k tomu detailní znalost dalších případů. Pokud Norsko svůj systém ochrany dětí nezmění, mohou se stát jeho obětí v budoucnu i další rodiny,“ doplňuje poslankyně Jitka Chalánková. Zástupci Petičního výboru považují prvotní návrh smlouvy europoslance Petra Macha, který je společně s dalším europoslancem Tomášem Zdechovským rovněž členem Petičního výboru, za dobré východisko, z něhož lze vyjít při přípravě propracovanější a detailnější verze. Podle názoru právníků v Petičním výboru není zřejmé, s čím by měl být návrh v rozporu, protože i mnohostranná ujednání umožňují dojednat s určitým státem bilaterální režim, notabene se státem, který sám není smluvní stranou klíčových mnohostranných úmluv v oblasti ochrany práv dětí a který v této oblasti opakovaně čelí rostoucí domácí i mezinárodní veřejné kritice.
Předchozí