| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tisková zpráva Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových, “česko-norská kauza”, Praha, 11.2.2016
ČESKO, VRAŤME DĚTI RODIČŮM·11. ÚNOR 2016

Potvrzeno: Barnevern lhal a manipuloval fakty

. Česko-norskou rodinu zachránily záznamy z nemocnice a svědectví lékařů.
11. února 2016: Nedávný soud o vrácení nemocného děvčátka česko-norskému páru odhalil manipulace a lži norského Barnevernu, který loni o odebrání devítiměsíčního dítěte rozhodl. Petičnímu výboru na podporu rodiny Michalákových to potvrdili rodiče, kterým se díky precizně vedeným nemocničním záznamům a svědectvím lékařů z Osla i lokální nemocnice podařilo soud vyhrát. Vyplývá to také z písemného rozhodnutí soudu, které má Petiční výbor k dispozici.
„Když například lékaři popřeli své údajné citace ve spise Barnevernu a ukázalo se, že jednoznačně stojí za rodinou, změnil Barnevern důvod odebrání na nedostatečný emoční kontakt s dítětem,“ cituje matku dítěte poslankyně Jitka Chalánková, která je s rodinou v kontaktu. Rodinu zachránily záznamy z nemocnice a fakt, že se za ni postavili lékaři, psychologové i zdravotní sestry. Svědectví zdravotních sester se přitom Barnevern aktivně snažil zabránit. Proti rodině nakonec svědčil jen autor rozhodujícího udání, člověk bez lékařského vzdělání, personálně odpovědný za zdravotní sestru v nemocnici v Oslu, na kterou naopak mířila stížnost rodiny. Rodiče společně s dítětem nikdy neviděl.
Barnevern se po vynesení rozsudku snažil odvolat a dceru rodičům nevydat, odvolání bylo ale okamžitě zamítnuto. Rodiče jsou připraveni svůj příběh zveřejnit v Česku i v Norsku. Během téměř tříměsíčního odebrání své dcerky se začali o praktiky Barnevernu zajímat a chtějí informováním o svém případu pomoci stovkám dalších rodin, které v Norsku svádějí boj o své děti.
S českými úřady nebyla rodina po vynesení soudního rozhodnutí doposud v kontaktu.
„Za pozornost stojí jedna zásadní věc: Když se Barnevernu nepodaří nalézt pádné důvody, kterými by své rozhodnutí podepřel, neváhá si vytvářet vlastní dokumenty, špinit rodiče ex post a v úplné argumentační nouzi vytáhnout nedostatečný oční nebo emoční kontakt. Podobně Barnevern postupoval také u Evy Michalákové, kterou měl nejdříve za oběť, aby ji nakonec prohlásil za neschopnou péče o své děti, protože podle něj dostatečně nevychází vstříc jejich potřebám,“ doplnil Pavel Hasenkopf z Petičního výboru.
***
Podle výpovědi a dokumentace rodiny je zjevné, že úřednice Barnevernu lhaly jak v okamžiku odebrání děvčátka, tak během soudního procesu, ve kterém se museli rodiče obhájit. Rodina upozorňuje zejména na následující nepravdivá nebo absurdní tvrzení Barnevernu, která se objevila ve spise a zazněla během soudu:
Verze Barnevernu :
Lékaři drželi dceru v nemocnici, protože se ji báli pustit s rodiči domů.
Skutečnost :
Barnevern zřejmě protiprávně držel děvčátko v nemocnici celé 4 dny a rodičům s ním zakázal jakýkoliv kontakt. Teprve po těchto 4 dnech dítě akutně odebral s uvedeným zdůvodněním. Lékař u soudu vypověděl, že tuto obavu nikdy nevyjádřil.
Verze Barnevernu :
Barnevern se obává, že matka plánuje dceru unést do Česka. Tuto obavu prý úředníci měli již od narození děvčátka.
Skutečnost :
K tomu rodina nemá co dodat.

Verze Barnevernu :
Rodiče odmítli léčbu.
Skutečnost :
Lékaři to označili za nesmysl, stáli za rodiči.

Verze Barnevernu :
Dcerka brečí, když vidí rodiče.
Skutečnost :
Dítě se naopak z přítomnosti rodičů raduje, což zdravotnický personál musel dosvědčit. Údaje o reakcích dítěte byly naštěstí vedeny i v tzv. žurnálu pacienta.

Verze Barnevernu :
Děvčátko nepoznává své rodiče a směje se na všechny. To Barnevern hodnotí tak, že dítě není dostatečně skeptické k cizím lidem.
Skutečnost :
Úřednice rodiče s dítětem pohromadě před odebráním nikdy neviděly, podle lékařů se vyvíjí skvěle.

Verze Barnevernu :
Rodiče odmítli pomoc Barnevernu.
Skutečnost :
Opak je pravdou, podle výpovědi rodičů byl z tohoto tvrzení v šoku i advokát, protože se naopak snažil s Barnevernem dohodnout a spolupracovat.

Členové Petičního výboru děkují za průběžné konzultace dětským lékařkám MUDr. Nedvědové, MUDr. Řehulkové a MUDR. Tomanové, které jim pomohly zorientovat se v problematice vzácných onemocnění a přispěly tak ke korektnímu informování o tomto případě.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.