Přidat odpověď
Nejsem lékařka, ale řešila jsem aktuálně totéž ohledně morčat. Musela by ho sežrat špatně tepelně upraveného. Jestli je aktuálně nakažený nebo to měl v minulosti, to je jedno.
Přenašečem jsou v akutní fázi nákazy kočky (požitím min několik dnů starého kočičí trusu i ve stopovém množství). Pokud nemocná kočka pokadí zeleninu nebo trávu, kterou králík nebo morče (nebo člověk, kráva,....) neumytou sní, tak může dostat toxoplazmózu. Parazit se v tkáních zapouzdří, ale dál se šíří jen požitím tkáně právě s tou tkáňovou cystou.
Svůj vývoj (a šíření trusem) dokončuje jen u kočkovitých šelem. U žádných jiných zvířat cyklus v těle nedokončí a skončí jen tím zapouzdřením.
Nemoc je tím pádem přenosná jen požitím nemyté zeleniny, ovoce, syrového masa a kočičího trusu od kočky, která aktuálně nemoc prodělává, což je asi tři týdny v jejím životě. Mikroskopické spóry mohou přežívat mnoho měsíců, takže veškerá půda, podlahy v domě s koťaty apod jsou potenciálně nebezpečné, ale králík v jakékoliv podobě (kromě mrtvého na talíři) nehrozí toxoplazmózou v žádném případě.
U nás za život toxoplazmozu prodělá asi 30% lidí. Většinou bezpříznakově a vadí to jen v těhotenství a tak 6 měsíců před ním. Při početí více než půl roku od nákazy je to naopak výhoda - protože matka má už navěky protilátky. Kdo to ještě neprodělal, tak by se měl v těhotenství nechat testovatˇ, aby mohl případně začít brát ATB, které zabrání přenosu na plod anebo aspoň nejíst saláty z restaurace a příliš růžové steaky.
Hodně se o tom dozvíš na www.toxoplazmoza.cz, což je blog infektoložky z nemocnice na Bulovce, která se tímhle profesně zabývá.
Předchozí