| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tak složení rezervační zálohy obvykle ve výši provize je obvyklé všude.

Proč to chtějí předem vidíš ukázkově např. z odpovědi Fren - obejít RK se pokouší kdekdo, příp pak nezaplatit, takže se (poměrně logicky) kryjí. a vidno že i ty sama bys k tomu byla solná (to "bohužel" majitel má smlouvu, tak se nediv). Ono se to pak nikomu nechce se s tím vymáhat a tahat se roky po soudech. Jednou bylo jejich služeb využito, inzerovali, sjednali dvě smluvní strany, tak nárok prostě mají.

Důležité je jak je formulováno do kdy je to záloha, a kdy se z té částky stává provize. Obvyklé je, že v případě neuskutečnění obchodu ze strany prodávajícího nebo RK se záloha vrací, v případě neuskutečnění z vaší strany se z toho stává pokuta pro vás. Nicméně lze sjednat že ta pokuta bude menší než ta záloha, takže by teoreticky zůstatek vrátili.

Nicméně RK nemůže od vás dostat provizi za "nic", tedy pokud nedojde k dokončení obchodu, to by příp. u soudu neobstálo, prohráli by. Nárok na provizi vzniká až skutečně zprostředkováním, takže bych se nebála že nebudou už dělat "nic". Nicméně jde samozřejmě o to jak seriozní je to RK či makléř, jak je "kvalitní" nebo i jejich právník, to tady na netu neposoudíme. Ale není žádný důvod aby nedělali "nic", co by taky měli dělat, už víceméně opravdu nic, pokud nevyřizují i financování. Tu hlavní práci - nalezení klienta už mají za sebou, teď jen smlouvy atd, a to už je rutina.

Také lze sjednat že rezervaci zaplatíte nižší a zbytek provize jim půjde buď přímo z banky (bude to tak v kupní smlouvě), nebo rovnou z úschovy, to by měla být pro RK dostatečná záruka a je to i poměrně časté. Kupní cenu doporučuji do úschovy, výplatu prodávajícímu, RK, příp. i daň FU po zápisu do katastru.

Provizi že platí kupující - tak, to je všude, vždy to přece stejně zaplatí kupující, když prodávající dostane jen ten rozdíl, jde jen o to jak se to pojmenuje a inzeruje. Provizi nad kupní cenu zvlášť - to se dělává hlavně kvůli snížení daně z převodu nemovitostí.

Jinak doporučuju si vzít na všechny smlouvy svého právníka, jednak to vše zkontroluje a jednak může vyjednat i ty sporné body ke spokojenosti všech, nebo alespoň ke kompromisu.
Šanci prosadit změny ve smlouvě samozřejmě máte, je to dvoustranná dohoda, ne dogma, záleží co si dohodnete.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.