| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Půlko dotaz je komplikovaný a osobně tedy myslím že na sociálce ani UP ti to nezodpoví, protože se s takovým požadavkem nesetkávají, ... jak něco od státu nečerpat, ... jak nejít na mateřskou na kterou máš právo, nejsou tak postavené ani zákony, proto není úplně jasné zda se ta mateřská čerpat musí nebo ne, nikoho ze zákonodárců asi nenapadlo že by někdo nechtěl ~;)

Jednak je potřeba odlišit mateřskou dovolenou - což je vlastně omluvené volno z práce dle ZP, s tím co se od státu čerpá či ne to vlastně nijak nesouvisí. Akorát že nejběžnější situace je že se současně čerpá PPM nebo neschopenka, pokud ani na jedno není nárok tak rovnou rodič.příspěvek. (Neschopenka se bere pokud není nárok na PPM, je tuším od 6 týdne před porodem, a 6 týdnů po. Začátek by se asi dal zkrátit, protože když se pro ni přijde pár dnů před porodem, tak ji asi musí dát od tehdy, protože neschopenku nelze vystavit až tak zpětně, ale těch 6 týdnů po je jasných, dřív to lékař neukončí).

Zda je povinnost nastoupit na mateřskou dovolenou je asi lehce sporné, nicméně v zákoně se píše že mat.dovolená přísluší a zaměstnavatel je povinen ji poskytnout, nikoliv že je zaměstnanec povinen ji čerpat.

Na druhou stranu zaměstnavatel není oprávněn jakýmkoliv způsobem zjišťovat zda je žena těhotná, či-li pokud mu to není oznámeno, nemůže implicitně nějak předpokládat že je. Otázka je zda by z toho pro něj vyplývaly nějaké problémy pokud bude žena v šestinedělí pracovat. Ve většině případě asi ne, zvl. pokud o tom "neví".
Nicméně pokud by se nedejbože té ženě v té době něco stalo, ať už v souvislosti s porodem či ně, byl by to prac.úraz, a zaměstnavatel by pak mohl být v dost těžkým prů..., asi by musel prokazovat že o tom fakt ale fakt nevěděl. Z pozice zaměstnavatele bych právě kvůli tomuto do toho nešla, leda snad v případě homeoffice.

Jinak hodně žen i po porodu pracuje, třeba jen částečně. Myslím že nejčastější varianta je, že na vše nastoupí a čerpají standartně dle nároku a ze zaměstavatelem se domluví na jiné formě platby za práci. Nelze pracovat v tom prac.poměru ze kterého je čerpána PPM nebo neschopenka, ale lze v jiném. Takže se to obvykle řeší nějakou DPD, DPČ apod.
Nebo se dohodnou na "oficiálním" proplacení mzdy až po skončení PPM, záleží asi jak velký je zaměstnavatel a jak to tam lze administrativně řešit

Nejčistčí, jen trochu komplikované na vyřízení je zřídit si na tu dobu ŽL a fakturovat, ale je to na druhou stranu ekonomicky nejvýhodnější pro obě strany. Jako OSVČ jsou nižší odvody, a protože prac.poměr stále trvá je to vedlejší činnost a se nemusí platit minimální zálohy apod.
Osobně bych to řešila takto pokud je možno se ze zaměstnavatelem dohodnout.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.