Přezdívko, to o hledání práce ještě za studia jsou teoretické bláboly naprosto oftopic. Protože:
Byla jsem stejně jako ty nezaměstnaná dlouho a nikdy jsem se nesetkala s tím, že by firma hledala někoho půl roku dopředu. V naprosté většině požadovali nástup co nejdříve, v lepším případě začátkem následujícího měsíce. A vždycky požadovali praxi. Situace, kdy firma bude čekat několik týdnů či dokonce měsíců na uchazeče bez praxe je naprosto z říše utopie.
Jediná šance je při vš dělat brigády a po ukončení vš mít argument na otázku praxe. Zaměstnání na plný úvazek na HPP při vysoké je taky docela problematické. Při denním studiu naprosto nereálné a i při dálkovém studiu hodně náročné skloubit s prací. I při dálkovém studiu musíš chodit alespoň na zápočty a zkoušky a není zákonný nárok na volno na tyto účely. Já si našla práci půl roku před státnicemi a to jsem měla kombinovanou formu. Zaměstnavateli to nebylo po chuti a to jsem studovala obor, ve kterém jsem pracovala. Veškerou dovolenou vyplácala na zkoušky. Ještě štěstí, že mi zbývalo do konce tak málo, protože takhle to táhnout minimálně 3 roky, když zaměstnavatel studium nepodporuje a uvolňovat nechce, tak bych to asi nedala. Nakonec jsem tam stejně skončila. Škola byla tenkrát větší prioritou.
A závěr: Člověk by musel být z oboru o který je velký zájem a být opravdu hodně dobrý, aby ho někdo zaměstnal na HPP ještě za studia nebo čekal až dostuduje. Ze zkušenosti vím, že zaměstnavatelé téměř vždycky potřebují lidi hned. Takže hledat si práci s tím, že nastoupit můžu až za rok nemá smysl. To ti každý řekne, tak přiď až budeš moct nastoupit.