Přidat odpověď
Takhle zní nápis článku na Novinkách. Tento trend už začíná děsit politiky a tak přemýšlejí, co by se s tím mělo dělat.
„Co chceš dělat, až vyjdeš ze školy?“ „Půjdu na úřad práce pobírat dávky.“ Tenhle okřídlený dialog učitele a žáka základní školy je realitou zejména ve vyloučených lokalitách.
Dívky i chlapci se jdou po ukončení základní školy rovnou zaevidovat na ÚP a takto začínají žít ze sociálních dávek stejně jako jejich rodiče.
Politici už mají nápady, jak s tímto problémem zatočit.
Drahomíra Miklošová, starostka Obrnic na Mostecku, by navrhovala odebírat sociální dávky rodinám, které dopustí, aby se jejich dítě po dovršení patnácti let poflakovalo na podpoře.
„Rodiče častokrát odrazují děti od toho, aby se dál vzdělávaly, a nutí je jít na úřad práce. Těch dětí je čím dál tím víc a je to skutečně velký problém. Práce v tom regionu je, a přesto nikdo nechce pracovat. Já se jen ptám, jak můžeme tuto situaci řešit,“ doplnila pro Právo. Miklošovou před časem ocenila Evropská unie za příkladnou integraci Romů v Obrnicích.
Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier by rodiny netrestal, ale čerstvým absolventům základní školy by právo na dávky upřel.
„Jde o to, stanovit jim nějaký osobní plán, který by tyto osoby mohly plnit, aby měly na dávky nárok. Především by měly pokračovat ve vzdělávání,“ řekl včera Právu Dienstbier.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje protáhnout školu. „Byla bych pro prodloužení povinné školní docházky do osmnácti, jako je to v Bavorsku. Ti lidé jsou koncentrovaní v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností a bez veřejné intervence si žádnou práci najít nemohou,“ řekla Právu.
S prodloužením povinné školní docházky počítá už novela školského zákona, kterou prosadila ministryně školství Kateřina Valachová.
Zavádí povinný poslední rok mateřské školy pro pětileté, a navíc nárok dát dítě do školky už ve dvou letech.
Byli byste pro povinnou školní docházku do 18 let? A myslíte, že povinný poslední rok v mateřské školce je taková skrytá neadresná integrace?
Předchozí