Na to ti mohu dát tu stejnou odpověď. V tuto chvíli jde o to, ukázat oněm subjektům, že ženy mají o tento typ péče zájem. Když jim napíšou desítky tisíc žen, minimálně nebudou moct argumentovat, že zájem není. Nemá absolutně žádný smysl, aby jim každá z těch deseti tisíc žen psala, kolik prohlídek za jedno těhotenství bude chtít atd. Nebo aby si PA kladly apriorní požadavky - budeme to dělat za tolik a tolik, jinak ne. Ony hlavně chtějí dělat svoji práci, a pokud by jim úhrada od ZP na uživení nestačila, holt by si jejich klientky připlatily, ale to by zdravotnictví moc neušetřilo, protože většina žen by zůstala u gynekologa ("zdarma" je zdarma) a ten pro ni vždy bude dražší.
Já jsem platila za "konzultaci" (jakousi vstupní prohlídku) u své PA 400-500 (byla delší, asi hodinová) a za následující "poradnu" (asi tak půlhodinovou) 200-250 Kč, a celou tu dobu se mi intenzivně věnovala. Je možné, že ZP hradí obvodním gynekologům za prenatální poradnu méně, ovšem ta zase často probíhá stylem šup šup na kozu, šup dolů, pokud se nekonal nějaký velký UTZ, bylo to vždy do 10-15 minut hotovo. PA, která si vezme 500 za hodinu bude pořád levnější než gynekolog, kterému dá pojišťovna 200-300 za 10-15 minut.
Určitě bys našla nějaké srovnání ze zemí, kde je kontinuální péče PA běžná - o kolik je levnější. Možná na stánkách Markéty Pavlíkové.
Ale ono to hlavně není jenom o penězích