Přidat odpověď
Rozhodně si o tom promluv s někým kdo tomu rozumí a posoudí všechny detaily vaší konkrétní situace, nejlíp s právníkem. Ale tipla bych že ti to bude rozmlouvat.
Jedna věc jsou vzájemné vztahy apod. To eventuelně řešitelné může být, ale momentálně, otázka je co jednou za X let, kdo bude jednou po těch spoluvlastnících dědit apod.
Pak je tu věc jak moc "samostatná" jednotka je, zda je vlastní vchod, odečty vody, energií. Pak otázka společné údržby domu, financování oprav rekonstrukcí.
Pak je tu věc právní - dle všeho není dům rozdělen v katastru na samostatné jednotky, ale vlastnictví je na ideální podíly. Což považuju asi za ten vůbec největší problém. Řešit to lze, pokud jednotka splňuje požadavky na oddělení, lze v katastru rozdělit, ale udělala bych to rozhodně před tím než bych do takového bydlení šla.
V této souvislosti - id.podíl nelze zastavit, tudíž musí být jako zástava bance celý dům, což je problematické a znemožňuje to koupi na hypotéku. Nemusí jít nyní o vás, ale prostě do budoucna. Svůj majetek - podíl nezastavíte - tj. nemůžete si na zástavu půjčit peníze, ať už třeba na (budoucí) rekonstrukci, či na cokoliv jiného. Navíc je ten byt prakticky neprodejný - jednak proto že do takových vztahů málokdo bude chtít jít a pak nešla by koupě financovat hypotékou, což případné kupce dost limituje.
Osobně bych šla do něčeho takového jen za vyjasnění těch právních vztahů - čili oddělení bytových jednotek v katastru. Za předpokladu že se bude jevit jako možné dohodnout se s dalším majitelem na financování provozu, údržby, oprav a rekonstrukcí.
Muselo by to být prostě extrémně výhodné bydlení - co do lokality, komfortu apod abych o něčem takovém uvažovala.
Třeba zrovna ta zahrada - ta tam není? Když už bydlet v RD, tak bych asi chtěla zahradu, i kvůli (budoucím) dětem.
Předchozí