Tuto otázku slýchám v posledních týdnech stále častěji, povětšinou od neučitelských známých. Tak abych to jen ráda shrnula. Veřejnost je již měsíce masírována tím, že učitelům se teď HODNĚ přidá, více než všem ostatním. Původní diskutovaný návrh byl 10% k tarifům, pak sníženo na 8% - no, taky dobrý. Minulý týden (opravdu vynikající příprava a "dostatečný" předstih
) zasedala vláda a v pondělí vyšlo zvýšení ve sbírce zákonů. Kde je oněch 10%, kde je kompromis 8%? Navýšení tarifů bude průměrně o 6% (nejvíce pro učitele učící okolo 12ti let), zbývající 2% se převedou do nenárokových složek platu. Kdo pracuje ve školství, ten ví, že na nenárokové složky platů dost často namonec nezbyde a nejvyšší osobní ohodnocení by mělo činit max. 10% tarifu daného jedince. Opravdu "skvělý" prostředek k rozlišení dobrých a špatných učitelů, jak se snaží veřejnosti vnutit vláda spolu s MŠMT a školskými odbory. Rozdíl mezi začínajícím a končícím (do důchodu odcházejícím) učitelem je cca 6500 kč.
Je tu někdo, kdo se diví, že se mladí učitelé do škol zrovna nehrnou?
Takže abych to shrnula - učitelům se přidává opět téměř stejně peněz jako všem ostatním státním zaměstnancům, pravda o 4 měsíce dříve. Však oni učitelé jsou nakonec rádi za každou stovku.
Ovšem ve školství nepracují jen učitelé - nepedagogickým pracovníkům se přidávají 4 %, takže o něco méně než ostatním státním zaměstnancům, smaozřejmě z o hodně nižších tarifů. Kdy přijdou peníze na toto navýšení a v jaké výši je samozřejmě ve hvězdách.
Tak co, kolegyně, taky si (jako já) myslíte, že zvýšení tarifů opět proběhne jako obvykle tak, že se zruší osobka a odměny, které aspoň u nás ve 2. pol. aspoň nějaké byly.....