Přidat odpověď
Pavel Hasenkopf:
K dotazům, na co jsme použili ty peníze, když norské rodinné soudnictví je zdarma:
1) Norské rodinné soudnictví není zdarma. Zdarma je právní pomoc od okamžiku podání návrhu krajské komisi Barnevernu. Stát však neplatí nic, co podání návrhu předcházelo, např. jeho sepsání. Mohu k tomu jen dodat, že účet je tak nízký právě proto, že účast advokátů při jednání před krajskou komisí a posléze před okresním soudem stát platí. Kdyby neplatil, byly by náklady na norské právníky, kteří jsou velmi drazí, desateronásobný.
2) Norské právo vůbec neřeší práva dalších příbuzných, řeší jen vztahy dětí a rodičů. Zatímco v ČR má dědeček právo domáhat se soudně styku s dítětem a má na takový styk nárok, v Norsku tomu tak není. Návrh podat může, ale bude jen na soudci, zda styk povolí nebo ne, je tam obrovská diskrece. Je to sice v rozporu s Úmluvou na ochranu práv dítěte, ale to Norové zatím nebyli nuceni řešit.
Dědeček Denise a Davida takovou žalobu na Norsko nyní připravuje. Nárok na bezplatnou právní pomoc nemá. Předpokládám, že za norské právníky bude nucen utratit několikanásobně více, než paní Michaláková utratila za své advokátky.
3) Velká část peněz ze sbírky byla použita na soudní překlady norských dokumentů do češtiny, popř. překlady českých dokumentů do norštiny. Myslím skutečně kvalitní překlady které obstojí i před soudem, ne ty nekvalitní, které servíruje svým divákům Česká televize v pořadu 168 hodin.
Předchozí