| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Mj. jste se dotkli tématu, o kterém psala mj. nyní milá manželka absolventskou práci: Byla tam část i o sdílení majetku v prvotní církvi.

Tam je v Bibli zachyceno, že když byl Ježíš ukřižován, pohřben a třetí ten vstal z hrobu, tak učedníci byli nějaký čas v Jeruzalémě a tam čekali na seslání Ducha svatého, síly a nového učitele od Boha a Ježíše. No a když se to stalo, tak začali v Jeruzalémě velmi rozhodně kázat a obrátilo se postupně 3000 a 5000 lidí.

Jenže s tím začal problém: Kdo se obrátil, ten byl zřejmě v brzku vykázán ze synagogy, byť se první křesťané cítili jako "správní" židé. A synagoga bylo i sociální zařízení (ze Zákona prakticky povinné almužny vdovám a sirotkům a tak...). A najednou bylo v církvi spoustu hladových krků... Tak bohatší začali dávat nejen z výnosů, ale zřejmě i mnohde z podstaty. A tak je zapsáno, "že nikdo o ničem neříkal, že je jeho vlastní". Čili takový spotřební komunismus ala náš Tábor. I tak to mělo různé zákruty a konflikty, kdy někteří to dělali jen naoko a dopadli značně neslavně, jiní se o to hádali a tak vlastně vznikla služba charity/diákonie, na spravedlivé rozdělování jídla vdovám a sirotkům.

Výsledkem bylo, že pak na ně řada jiných církevních obcí dělala sbírky, aby v časech hladu přežili.

Jinde už to takové výrazné majetkové sdílení nebylo, je zachyceno, že třeba měli vlastní domy a bohatí by se měli nadlábnout doma a nevyjídat "hody lásky", což byla taková rozšířená verze Večeře Páně (eucharistie)... VP s reálnou večeří...

Takže ani v církvi intenzivní společenství majetku nemělo velké trvání a později se provozovalo a provozuje už jen v komunitách, řádech, kongregacích apod. Ale ty jsou v naprosté převaze celibátní, takže tam je to jednodušší.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.