| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Řekl bych, že mezi zvířatama chovanejma v domácnosti a volně žijícíma, nebo aspoň chovanejma navolno, bude rozdíl. Přesněji řečeno: bude u společensky žijících větších savců.

Pramenit to bude jednak z toho, že v chovu je pravidelně zájem odchovat veškerý potomstvo, v přírodě je úmrtnost podstatně vyšší. A za druhý zvířata v chovu většinou nežijou ve svým vlastním společenství, nemaj možnost plně rozvinout přirozený skupinový vztahy, včetně výchovy, ani neprobíhá nějaká kolektivní kontrola chování. O rodině se psem se může říct polovážně, že je to psova "smečka", ale vždycky to bude jen náhražkový společenství.

Vlky zblízka neznám. Znám ale koně, a to i ty divoce žijící. Ne převaláky, jen potomky zdivočelejch koní, žijící ovšem v relativně přirozeným - stepním - prostředí, kde žijou vlci, jejich hlavní predátoři (většina koní, co vlci ulověj, jsou hříbata, některý roky skoro polovina nově narozenejch hříbat, tj. do stáří 1 roku). Poznal jsem několik stády celkem zblízka, s jedním jsem strávil nepřetržitě 24 hodin a vím, že každej kůň má zcela individuální povahu. Na druhou stranu, i přes ty individuální povahy, se páry, rodiny a stáda chovaj jako celek. Mám v podstatě to chování zdokumentovaný za 24 hodin z větší části minutově, stovky fotek, který dokládaj, že i při neustálým pohybu tam neustále probíhaj standardní interakce a že individuální reakce na podněty nepřekračujou určitou mez, akupina je vždycky nadřazená.

Jasně, že to není na 100 %, je to taky pouhej jeden den (ostatní pozorování nebyly tak obsáhlý), nicméně mám to doplněný dalším místním pozorovatelem a znalcem, kterej je sleduje řadu let a zná individuálně prakticky každýho z těch koní (jsou jich tam průběžně tak 3-4 stovky).

Fuj, to jsem se zase rozepsal - no ale co jsem chtěl říct, je to, že přirozenej výběr, přirozená výchova a skupinový chování je něco, co v běžným domácím chovu nemáš, nanejvejš to vzdáleně napodobíš. Proto bych byl ochotnej se vsadit, že stejně, jako je rozpětí různýho chování (včetně deviantního) u koní v chovu větší než u volně žijících, bude takový rozpětí větší i u psů v porovnání s vlkama, dokonce podle mýho větší, protože třeba u převaláků (který jsou podobně jako vlci určitej druh), byť chovanejch v zajetí, je podle lidí, co se o ně dlouhodobě staraj, to chování ještě stereotypnější, než u objektů toho mýho pozorování.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.