Přidat odpověď
Přesně, nejlépe najít si právníka v reálu, kterého seznámíš s přesnými a konkrétnímu údaji vaší situace a on poradí. Tady na netu je to vše jen dost obecné.
Ale obecně - je to o dohodě, pokud se dohodnete, nějak tak soud vaši dohodu schválí, tam pak nemusí být nic podle nějakých pravidel, ani napůl, prostě dohoda. Leda pokud nedojde k dohodě, do 3 let po rozvodu, tak pak vypořádání proběhne "napůl" a spadne do podílů.
Jinak společný majetek je nejen ten "plusový" ale i ten minusový. Čili pokud převažují dluhy, moc nechápu z čeho chceš manžela vlastně vyplácet. Navíc ten kdo přebírá závazky, zejména pokud je to proto že ten druhý nemá jak je splácet, tak mu tím dělá dost velkou službu.
Upozornila bych jen na častý omyl u těch dluhů, kde se lidé domnívají že jsou na půl - to jsou - ale jen mezi vámi, vůči věřitelům dlužíte každý celou částku a oni to mohou vymáhat po každém celé, resp. po tom od kterého to vymoci můžou.
Dokonce ani s uzavřeným vypořádáním majetku, kdy jeden souhlasí že dluhy přechází na něj, to není nijak závazné pro třetí stranu, čili banku a ta může klidně vymáhat dle stále platné úvěrové smlouvy po tom druhém. Pak mezi sebou si to vymáhat můžete.
Lze to jedině tak, že dojde k vyvázání jednoho z úvěrové smlouvy, ale to je podmíněné souhlasem banky a obvykle novým posouzením schopnosti splácet apod.
Ještě teda nechápu moc to s tím bytem. Bydlíš v bytě manželových rodičů, který jste zhodnotili - jim. Tady nechápu proč byste měli dělit ty investované peníze, komu tedy patří to zhodnocení, čí je to tedy majetek ? A navíc je z toho vlastně dluh pokud je to na úvěr. Plus ty platíš manželovi nějaké nové bydlení?
Jsi v tom nějaká zamotaná, fakt to chce toho právníka.
Předchozí