| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Soutěživost je hybnou silou lidstva, to je pravda. A to nejenom co se týče pokroku (materiálního i duchovního), ona je hybnou silou i u společenství, který třeba materiálně oproti nám pokročily od pravěku jen málo. Nějaká hybná síla je totiž potřeba prostě proto, že se prostředí určitým způsobem mění, a proto je nutný se mu průběžně přizpůsobovat, byť i v minimální míře. V každým společenství se ovšem sváří nutnost vybalancovat potřebu přizpůsobení změně s potřebu stability. Jsou společenství, u kterejch převažuje stabilita - a tam se soutěživost podporuje míň, a společenství, kde se podporuje soutěživost. Ty první maj pevnější vnitřní strukturu s nějakou hierarchií, ty druhý jsou víc anarchický a společensky mobilní.

Lidstvo potřebuje obojí - vzhledem k extrémní dýlce dětství i dýlce života, ale i složitosti vnitřních vztahů a času potřebnýho k jejich navazování nutnou dávku stability, současně se ale potřebuje i průběžně přizůsobovat. Přílišnej tlak na soutěživost podrejvá společenskou strukturu, ale přílišnej tlak na stabilitu zase vede k ustrnutí a snižuje adaptabilitu. A k tomu ještě přistupuje rozdílnost vrozenejch dispozic: jsou třeba jedinci soutěživější a míň soutěživý. Přílišnej tlak na to, aby se soutěživost stala úhelným kamenem postavení jednotlivce, povede proto k frustraci míň soutěživejch, který ale můžou společnosti prospívat jinak. Proto by se přirozená soutěživost neměla zbytečně omezovat, ale neměla by se ani vnucovat.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.