Přidat odpověď
a) jestli je závěť nebo listina o vydědění sepsaná u notáře a uložená do notářské úschovy, zjistí si to notář sám, i bez podnětu dědiců - je to jeden z prvních úkonů, které notáři dělají. Jestli si závěť napsal doma sám, tak pokud ji někdo z dědiců nepřinese, pak těžko o ní notář chudák může vědět.
b) jestli jsem to dobře pochopila, děda byl ženatý a měl jednoho syna. Takže pokud závěť není, tak skutečně podle zákona "zdědí" 3/4 babičky a 1/4 tvůj otec. To zdědí je v uvozovkách, protože 1/2 do dědictví nepůjde, to připadne babičce v rámci vypořádání SJM, tj. dědit se bude jen 1/2 majetku a pak rovným dílem babička -otec. Lze nechat započítat dary větší hodnoty za života - tj. pokud děda třeba před xx lety daroval tvému otci byt, tak se to dá namítnout a pak ze současného dědictví třeba na něj nemusí připadnout nic... Ale to se nedá jen tak stručně vysvětlit.
c) Jestli závěť není, tak to dopadne takto, samozřejmě, pokud se tvůj otec svého dědictví (fakticky ve tvůj prospěch) nevzdá, což samoozřejmě lze.
d) až bude jasné, co kdo zdědí, tak pak klidně může babička třeba na tebe své dědictví přepsat třeba darovací smlouvou... DO té doby bych doporučila, aby si babička sepsala závěť (příp. i listinu o vydědění) v tvůj prospěch, protože ani ona tu zítra nemusí být a pokud má tedy i ona jediného syna - tvého otce - pak on je univerzální její dědic ze zákona, no a to by se jí asi nelíbilo, kdyby celý dům nakonec zdědil on.
ZNovu - zase šetření na nepravém místě, pokud děda nechtěl, aby dědil jeho syn, měl si to dávno nechat sepsat, že... Nikdo z nás tu zítra nemusí být, to přece proboha není otázkou věku.
Notář oslovuje obvykle vypravitele pohřbu, protože to obvykle bývá nejbližší člen rodiny, ale to je jen první kontakt, nikoli dědické řízení jako takové... Na dědické řízení jsou pak zváni pochopitelně dědici, což ty nejsi (pokud se otec svého dědictví v tvůj prospěch nevzdá), ale pochopitelně tam půjde babička, jako manželka, a ty můžeš jít s ní (buď neformálně, nebo ti ona udělí plnou moc).
Podotýkám, že pokud už otec má exekuce či insolvenci pro dluhy z hazardu, pak odmítnout dědictví nesmí, ani kdyby to v tvůj prospěch udělat chtěl, tj. dědictví (tu svou 1/4) bude muset přijmout a pak se bude prodávat na jeho dluhy...
Předchozí