Přidat odpověď
Stoleček můžeš sama restaurovat pouze pokud máš možnost s tím pracovat venku. Doma je to nemožné i při otevřeném oknu.
Ad louhárna,- pozor, berou pouze některé druhy nábytku, většinou tvrdé dubové dřevo, nesmí to být dýha a měkké dřevo. Bohužel jsem zatím nikdy neuspěla, neberou skoro nic. Navíc je jich jako šafránu a do telefonu ti řeknou, že to musejí vidět. Už jsem párkrát ujela 150 km aby mi řekli, že to nebereou.
Máš několik možností, ale na všechno budeš potřebovat nástroje:
1) koupit odstraňovač starých nátěrů,- dnes jsem s ním celý den venku pracovala, potřebuješ štětec a ředidlo, špachtli , investce 400 Kč. Pak to ale musíš nějak obrousit, na to potřebuješ vibrační nebo pásovou brusku, šmirgly. Nebo to vezmeš ručně. Pozor nefunguje na všechny laky. Já dnes strávila zbytečný den a neodstranila jsem (120 let starý lak).
2) verze opálit a obrousit. Musíš mít opalovačku, špachtli. Po opálení to zbrousíš bruskou a znovu nalakuješ.
3) zcela ruční práce šmirglem,- ale to by musel být stoleček pro panenky a jen tenká vstva laku.
4) rovnou pracovat s bruskou vibrační nebo pásovou, ale to jde jen při slabším nátěru.
Protože je tohle jedna z mých vášní, kterou jsem podědila po předcích a dost se tomu věnuju, musím ti k tomu taky říct, že malinký stolek bude tak 1 den práce celkem, prostě zabere to hodně času, je s tím plno bordelu, je potřeba pracovat postupně, aby se člověk moc nenadýchal a mít kde čistit štětce. Nejlépe mít rukavice. Na pásové brusce mám sběrač prachu, ale i tak se dost nadýchám. Oblečení smrdí jako tisíc ďáblů.
Jedna z možností potom je ten stolek prostě přetřít syntetickou barvou přes barvu stávající a je to.
Já sama bych do toho šla jen kdyby měl stolek velkou citovou hdonotu. Já restauruju nábytek po prababičce mého manžela, která měla stolařství. Jsou to obyčejné nadčasové kousky, které používám doma jako běžný vintage nábytek.
Předchozí