Přidat odpověď
"Novák si ho koupil za 400.000.
Vaněček platil 600 Kč měsíčně regulovaný nájem.
Novotný platil 7.000 tržní nájem."
"Celkem v pořádku" bylo, že hodně lidí by nešlo do státních bytů, kdyby si uměli představit změnu režimu a volilo by vlastní bydlení, to celkem ospravedňuje odprodej státních bytů.
Co bys navrhovala ty? Neumím si představit, jak "dát všem stejnou šanci", zvlášť když všichni stejnou šanci při přidělování státních bytů neměli, ono to prostě bylo pokřivené od začátku...
Tohle spravedlivě řešit nešlo, při převratech se majetkové rozdělení mění a výsledek spravedlivý není.
Tedy Novák se měl dobře, pokud na ten byt 20 let nečekal (znám dost historek v jakých podmínkách lidi bydleli, než ten byt dostali, dvojgenerační bydlení v jednom bytě bylo to lepší řešení v Praze...)
Vaněček z toho vyšel taky dobře, bydlel desítky let téměř zdarma na úkor někoho jiného a mohl uspořit aspoň něco...
Novotný to odnesl, v době regulovaného nájemného byly ty tržní tak vysoké, že generace, která dospěla na poč. 90. let, téměř neměla jak v Praze zůstat, tržní nájmy byly vůči mzdám výrazně vyšší než dnes a téměř nikdo je neuplatil, u hypoték byly šílené úroky, to vše kvůli panům Vaněčkům, kteří se teď tak strašně zlobí, kolik ten nájem činí... a to jsou ještě dotováni sociálními dávkami. Novotným nikdo nic nedal, leda tak 4500 příspěvek na stavební spoření.
IMHO se státní byty měly prodat dráž a deregulace proběhnout rychleji, ale k tomu by musela být odvaha vlády a ta zase věděla, kde bydlí její voliči... mimochodem uvědomte si, jaká strana to tak zavedla a v systému setrvala, takže ty výchozí nerovnosti zbytečně prohloubila...
Jsem poněkud alergická na pláče Vaněčků...
Předchozí