| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Slupko, když ono to takhle jednoduchý není.

Tvar "bychom" je vývojově starší a trvalo se na něm při pilování spisovnýho jazyka v 19. století. A ujalo se to. Ale od veleslavínský doby prodělala čeština v různých krajích taky svůj vývoj, mj. k tvaru "bysme", kterej se v hovorový češtině v Čechách udržel paralelně s "bychom". Že na tom nic nepřirozenýho není, ukazuje i to, že třeba ruština má "bych" a "bychom", chorvatština má "bych" a "bysmo", slovenština "by sem" a "by sme" a slovinština to má vůbec stažený, bez "s" i "ch", na "bom" a "bomo" (tvary dávám ve volným převedení do český transripce).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.