| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Při čtení včerejší diskuse o tykání/vykání mi přišel na mysl fenomén "oslovování příjmením", který za mého dětství vládl ve školách - příjmením nám říkalo hodně učitelů a říkali jsem si tak cca od 3. do 6.-7. třídy i se spolužáky mezi s sebou, resp. jako holky jsme se mezi sebou oslovovaly jménem a kluky příjmením, kluci nás rovněž příjmením (kluci mezi sebou už nevím). Asi tak v té sedmičce jsme se to my holky snažily změnit, začali klukům říkat jménem a nutit je k tomu samému. A z filmů a literatury vidím, že oslovování příjmením "bez titulu" (pan, paní, slečna ...) se často používalo při nějakých neformálních kontaktech mezi dospělými, kteří se asi znali jen vzdáleněji (a možná spíš mezi "obyčejnějšími lidmi) a nebo v zaměstnání směrem od nadřízených k podřízeným ... Jako např. "Nováková, ukliďte ten nepořádek", "Nováku, co tady okouníte".
Mám pocit, že teď už tohle vůbec neslyším. Používá se tento styl oslovování někde (pokud jde o místo, sociální skupinu, prostředí ...) podle Vašich zkušeností? Oslovují se, pokud víte, takhle někde děti ve škole nebo v jiném kolektivu? Naše děti zatím mluví o spolužácích křestními jmény (případně i s příjmením, pokud mají jedno jméno ve třídě 2x atd.)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.