Lído, ono je taky třeba rozlišovat.
U nás jde de fakto o pozdní zrání center, typicky se vyskytuje u chlapců a je rodinný (je v tom i genetika). A tohle je právě velká část dětí s opožděným nástupem řečši, pozdě začnou, ale rychle se pak ve vhodný čas doučí. Taky všude dodádám, že ten vývoj je u nás typický.
Člověk by měl vyzpovídat rodiče, ev. se dívat na vývoj sourozenců nebo i okolního blízkého příbuzenstva, pokud se ten vzorec vývoje stále opakuje, tak je situace poměrně předpokládatelná.
Viz. úryvek z odborné literatury (tolik jako příspěvek k výroku, že někdo nezná žádné dítě s opožděným nástupem řeči, jinak ale zcela normální).
MATURATION DELAY
Maturation delay (developmental language delay) accounts for a considerable percentage of late talkers. In this condition, a delay occurs in the maturation of the central neurologic process required to produce speech. The condition is more common in boys, and a family history of “late bloomers” is often present. The prognosis for these children is excellent, however; they usually have normal speech development by the age of school entry.
Navíc studie ukazuje, že u dětí některých rodičů je to poměrně typické. Jde o děti rodičů s analytickou profesí (inženýr vědec...), nebo hudebníků (v 95%). Děti chytré, ale mluvící až ve 3,5-5 letech
. Navíc jsou určitá specifika pro zrání mozku, obecně bych to přeložila jako složitější mozek vykazuje pomalejší zrání. Takže zatímco děti v průměrným intelektem "zrají" cca v 7-8 letech (vývoj mozkové kůry), tak ty na vyšším levelu až kolem 11-12 let i později. Víceméně klasika, naše děti jak kdyby tohle četly
, do těch 7-8 let jsou spíš podprůměr, do 10 se srovnají a po 11. roce začnou vykazovat směřování výrazně nad průměr.