| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Mé předporodní peripetie - doplněno o porodní a poporodní část!

Chytrý rádio se znova ozývá :o)

Po delší době jsem si odskočila na stránky www.aperio.cz a našla jsem na nich hezky přehledný článek, tak je to v některých zemích s porody doma. Překopírovávám ho sem a doufám, že se na mne nikdo nebude zlobit pro porušení autorských práv... :o( Ale fakt mi to nedá a znáte to: když musíš, tak musíš...


Jak se rodí v zahraničí

V poválečné porodnické historii lze ve všech evropských zemích vysledovat obdobný vývoj. S výjimkou Holandska došlo všude k nadšené medikalizaci porodu a k standardizaci postupů, jež vycházely výhradně ze stanovisek a názorů lékařů.

V demokratických zemích se však v 80. letech minulého století projevil kritický posun v pohledu na porod, takže část odborné a rodičovské veřejnosti začala vyjadřovat nespokojenost s jednostranným lékařským pojetím. V úsilí o zlepšování porodnických služeb se obvykle spojili aktivní porodní asistentky a zástupci rodičů. Ti druzí odmítali být nazýváni pouhými laiky a zdůrazňovali svoji roli příjemců služeb, a tedy i požadavek, aby služby, za které si platí formou zdravotního pojištění, mohli také sami hodnotit, vybírat a ovlivňovat.

Snaha o prosazení přirozeného porodu byla vždy obtížná, neboť proti stála silná lékařská lobby. V demokratické Evropě však došlo - zejména pod tlakem občanských iniciativ - k výrazným legislativním změnám.

V současné době platí ve většině států západní Evropy jednoznačné zákony a předpisy, které dávají ženám a jejich rodinám absolutní právo rozhodovat o okolnostech porodu vlastního dítěte.

Možnosti v jiných evropských státech: (Níže uvedené údaje byly získány přímo z jednotlivých zemí a jsou podložené nezávislými výzkumy a seriózními statistikami.)

Německo
V zákoně je stanoveno, že u každého porodu musí být přítomna porodní asistentka. Jinými slovy - porod nemůže vést lékař bez porodní asistentky. Porodní asistentky pracují v nemocnicích, v porodních domech nebo asistují u domácích porodů. 2 % porodů se odehrávají mimo nemocnici, z toho přes 1 % probíhá doma. V Německu existuje 74 porodních domů, kde pracují pouze porodní asistentky. Výzkum z roku 1999 prokázal velmi nízkou perinatální úmrtnost a celkově uspokojivé výsledky z praxe porodních domů i porodů doma. Důsledkem toho se v Německu přestalo hovořit o riziku porodu mimo nemocnici, a začalo se hovořit o jeho vysoké kvalitě. Služby porodních asistentek jsou z velké části hrazeny pojišťovnami.

Velká Británie
Obrat ve vývoji porodnictví nastal na počátku 90. let, kdy nová vláda začala podporovat pouze ty změny, které byly založeny na vědeckých důkazech (tzv. "evidence based care"). V té době jedna členka britského parlamentu, která porodila doma, sestavila výbor dvanácti poslanců a čtyř poradců (gynekolog, porodník, pediatr a porodní asistentka), který provedl rozsáhlý výzkum. Na jeho základě byl Parlamentu předložen návrh změn v porodnictví. Úspěch této nezávislé studie byl umocněn nekvalitou a neúspěchem zprávy, kterou na stejné téma předložili v téže době lékaři (kromě požadavků na více peněz a více techniky nebyli schopni předložit žádné vědecké důkazy podporující tvrzení, že porod v nemocnici je bezpečnější než mimo ni). Vláda schválila nezávislou studii a uvolnila finance na žádoucí změny v porodnictví. Současný britský zákon nařizuje asistentkám pomáhat ženě při porodu kdekoli.

Britský ministr zdravotnictví před dvěma lety prohlásil, že "všechny ženy ve Velké Británii by měly mít umožněnu volbu bezpečného porodu doma", tzn. že stát jim pro takovou volbu zajistí podmínky. Kterákoli žena může nyní odmítnout péči porodnice a chtít rodit jinak. The British Medical Journal (Britský lékařský časopis) publikoval čtyři studie dokazující, že porod doma je bezpečnou volbou.

V Británii probíhá 2 % porodů doma (zhruba 15 000 dětí ročně), v některých místech však i 20 % (Torbay) či 43 % (Albany practice). Existuje zde také 55 nezávislých porodních center (fungují při porodnicích, jsou však spravovány pouze porodními asistentkami).

Holandsko
34% prvorodiček rodí doma. Z žen, které rodí své další dítě, volí domácí porod dokonce 65 %. Existuje zde 6 porodních center. Nizozemské statistiky: 10,3 % císařských řezů (nižší než ČR), 30 % epiziotomie (v ČR stále 60-70%), pouze 8,6% porodů v epidurální anestezii.

V Holandsku o většinu žen pečuje během celého těhotenství pouze porodní asistentka. Těhotná žena k ní přichází zhruba v 12. týdnu a celou dobu je v její péči. Pokud se vyskytne problém, porodní asistentka pošle ženu ke gynekologovi. Vyřeší-li se problém, přechází žena po zbytek těhotenství zpět do péče porodní asistentky. Pojišťovna proplácí nejen péči porodní asistentky při porodu a jejích zhruba šest návštěv po porodu, ale i 60 hodin péče tzv. mateřské sestry, která na 7, 5 hod. denně dochází k ženě domů po dobu sedmi dní po porodu (zajišťuje péči o matku i dítě, ale i vaření, úklid, apod.)

Rakousko
Existují zde 4 porodní domy. 1,2 % porodů probíhá doma, z jejich nákladů hradí zdravotní pojišťovny polovinu. Po roční práci v porodnici si mohou porodní asistentky založit vlastní praxi a pomáhat u porodů, které probíhají mimo nemocnici. V zákoně je stanoveno, že porodní asistentky mohou pečovat o těhotnou ženu od početí až do narození dítěte. Asistence u domácích porodů je tedy rovněž považována za legální.

Švýcarsko
Ve Švýcarsku funguje 12 nezávislých porodních center, v nichž probíhá zhruba 1,2% porodů (tj. cca 1000 dětí ročně). Další 1% porodů se odehrává plánovaně doma, za přítomnosti porodní asistentky. Postnatální péče probíhá doma (porodní asistentka navštěvuje rodinu každý den v prvním týdnu dítěte a poté každý druhý den do 14. dne po porodu). Práce nezávislé porodní asistentky je hrazena ze zdravotního pojištění žen, které je zákonem povinné. Pro získání registrace jako nezávislá porodní asistentka je ve Švýcarsku mj. třeba absolvovat dva roky praxe v nemocnici.

Polsko
Zákon z roku 1996 umožňuje porodním asistentkám pracovat svobodně a nezávisle, a poskytovat komplexní prenatální i postnatální péči, včetně porodů doma. Zatímco v roce 2000 rodilo doma 0,3 % polských žen, v roce 2001 jejich počet stoupl na 1,2%. V současné době v Polsku funguje jeden porodní dům. Jeho statistiky vykazují lepší výsledky než běžné nemocnice - např. vyvolávaný porod 7 % (průměr polských nemocnic 60 %), nástřih hráze 40 % (nemocnice 78 %), převozy do nemocnice 5 % (údaje z roku 2000). Porody v tomto centru jsou financovány státem. V nemocnicích v poslední době zaznamenali dramatický nárůst císařských řezů: celostátní průměr 22%, v některých regionech 50%. Jedním z důvodů je fakt, že nemocnice nyní dostávají dvakrát více peněz za císařský řez než za fyziologický porod.

Maďarsko
Neexistuje zákon zabraňující ženám rodit doma. Tuto možnost ročně volí 1-2 % žen. Odborná pomoc u těchto porodů však není státem podporována, naopak je perzekuována. Agnes Gereb (lékařka gynekologie a porodnictví, psycholožka, se zkušeností 1500 porodů) byla vyloučena z Gynekologicko-porodnické společnosti v Maďarsku za asistenci u porodů doma a Etický výbor maďarské Lékařské komory jí zakázal vykonávat lékařskou praxi. Její vyloučení bylo veřejností odsouzeno zvláštní peticí a byla založena Nadace pro nerušený porod (ta mj. financuje plat A. Gereb, porody doma pro rodiče, kteří si je nemohou dovolit zaplatit, apod). Současně bylo založeno Sdružení nezávislých porodníků. Po dobu čtyř let fungoval v Maďarsku nelegálně jeden porodní dům, který byl v nedávné době zavřen.

V březnu tohoto roku prohlásil maďarský ministr zdravotnictví, že neexistuje žádný zákon zabraňující porodům doma. Společnost Aperio má k dispozici kritické stanovisko maďarské gynekologicko-porodnické společnosti k porodům doma (z 18. 1. 2002), stejně jako reakci prof. M. Wagnera (bývalého předsedy Výboru pro matku a dítě WHO), který dokazuje, že mnohá tvrzení v dokumentu lékařů jsou zavádějící a nepravdivá.

Estonsko
Kompetence porodních asistentek byly do estonských zákonů zakotveny v dubnu 2000 podle mezinárodního dokumentu. Na jeho základě byl změněn i systém vzdělávání porodních asistentek. Jedním z problémů současného porodnictví je centralizace péče. Stát plánuje uzavřít většinu menších porodnických zařízení a ponechat pouze "šest pořádných továren na děti". Zřetelný je tlak velkých peněz investovaných do porodnictví: heslem je bezbolestný porod a užívání epidurální analgezie. Porodní asistentky a matky v současné době usilují o legalizaci porodů doma.


S uvedených informací jasně vyplývá, že snaha o rozšířenou nabídku porodnických služeb o možnost lékařsky nerušeného porodu je mnohem obtížnější ve státech s přerušenou nebo chybějící tradicí demokracie, tedy ve státech střední a východní Evropy. Lékaři v těchto zemích se opírají o silnou tradici lékařského paternalismu a v mnoha případech nevyhledávají dostatek objektivních informací. Ať již z nevědomosti či záměrně pak mnohdy na veřejnosti a v médiích prezentují pouze ty informace, které odpovídají jejich osobnímu přesvědčení či profesním zájmům. Jejich jednostranné nebo nepravdivé informace a komunikace s veřejností tak zjevně hraničí s manipulací.

Lucie Ryntová,
Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.