Kopíruji:
Povinne screeningy:
1. ultrazvuk kycli - nemusi byt do 5. dne po porodu
2. ockovani tuberkulozou - ockovani nejdrive 4. den po porodu az do 6. tydne
3. odebrani krve ditete z paticky a odeslani vzorku do Prahy do Vinohradske nemocnice (to mi udela detska doktorka v prvnich dnech po porodu)
Nepovinne screeningy:
1.ultrazvuk ledvin
2.vysetreni ocicek ditete -asi do 14 dnu po porodu
........................
Ahoj,
ještě mě napadlo, když tu vypsala Johanka povinné screeningy, jak to chodí v Anglii u porodu doma a kdo dělá co:
1. Ultrazvuk kyčlí se dělá pouze pokud je k němu důvod (poloha koncem pánevním v děloze apod). Při porodu v nemocnici vám miminko ihned po porodu zkontroluje pediatr, po porodu doma je na vás, kdy se buď vy dopravíte s miminkem ke své lékařce a nebo kdy ona přijde na prohlídku k vám domů. (samozřejmě čím dřív tím líp). Záleží na domluvě. Tato doktorka kontroluje kyčle, prohlédne celé miminko, fontanelu, uši, oči, nos, ústa, pupík, genitálie, kyčle apod.
Ale tohle "kontrolování" miminka samozřejmě provede i PA ihned po porodu.
2. Očkování na tuberkulozu se neprovádí
Očkuje se ve 2 měsících proti černému kašli, dětské obrně, záškrtu, tetanusu a meningococovi C. Tohle očkování se opakuje v 3. a 4. měsíci.
3. Odebrání krve z patičky miminka provádí PA do 10 dnů po porodu. Výsledky vám oznámí opět PA nebo ošetřující lékařka
Z nepovinného očkování se utz ledvin neprovádí a kontrola očiček, teď nevím jestli je to nějaká důkladná kontrola, nebo prostě ta, kterou automaticky dělají PA a lékařka po porodu..
Vyplívá mi z toho jedno. Buď na vyšetření miminka po porodu v UK kašlou, nebo se v ČR z toho kdo, kdy a kde screening provádí dělá zbytečná věda.
Samozřejmě je důležité miminko zkontrolovat, ale jak je vidět, i to zde zvládne PA viz. braní krve z patičky, vše probíhá v klidu domova.
Rozhodně to zde takto funguje, nevím o žádné zanedbané péči a následně postihnutém dítěti.
Vlastně POVINNÝ screening v UK neexistuje, vše mají rodiče právo odmítnout, nebo se rozhodnout podle svého, pokud se jim něco nelíbí. Jako např. po porodu se zde dává preventivně novorozeňatům vitamín K kvůli srážlivosti krve. Buď se dává orálně po dobu několika týdnů nebo injekcí hned po narození. Tohle někteří rodiče odmítají a už jsem slyšela názory, že proto měli "problémy" se svou lékařkou, museli vysvětlovat proč vitamín K nechtějí... Ale donutit vás nikdo nemůže a zažalovat už vůbec ne! Je to vaše dítě, pokud chcete pro něj to nejlepší, péče je dostupná.
V každém případě Henri a Sylvie přeju hodně štěstí s porodem a hlavně péčí po něm :o)
Ed
Ps. Ještě jsem zapomněla dodat, ale o tom se zde už psalo, že 10 dnů po porodu k vám domů dochází PA na kontroly jak vaše tak miminka. Později přebírá péči zdravotní asistentka, která nadále chodí k vám domů 1x týdně po dobu 4 týdnů a nebo vy k ní na kliniku, pokud potřebujete s něčím poradit.
Protože já mám PA soukromou, tak ona bude chodit až do 28 dne po porodu, tím potom její péče o nás skončí.
Předchozí