Kamilo, k vaším dotazům :
1) Pokud vám z dovolené z roku 2003 zbývá skutečně 11 dnů, máte nárok si tuto dovolenou dočerpat. Rovněž doba mateřské dovolené (ta část, kdy pobíráte peněžitou pomoc v mateřství) se také bere jako zaměstnání, takže i za tuto dobu máte nárok na část dovolené.
Jenom s tím proplácením bude problém. Od 1.10.2004 vstoupí v platnost novelizace zákoníku práce, která proplácení dovolené povoluje pouze v případě ukončení pracovního poměru. Pro vás proto bude nejlépe si po ukončení peněžité pomoci v mateřství požádat o rodičovský příspěvek a k němu současně si u zaměstnavatele požádat o čerpání dovolené. Zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět a vy budete mít kromě rodičovského příspěvku také příjem od zaměstnavatele.
2) Co se týče příspěvku na bydlení, musíte si požádat na úřadě pro výplatu dávek státní sociální podpory podle místa svého trvalého bydliště a doložit nájemní smlouvu či doklad o vlastnictví bytu či domu, ve kterém máte trvalé bydliště. Kromě vás se pak budou posuzovat příjmy i všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště i když se zde nezdržují. Pokud strýc zde má trvalé bydliště, můžete např. na městském úřadě požádat o úřední zrušení tohoto trvalého pobytu – to lze, a strýc by pak byl trvale hlášen na adrese městského úřadu.
Dále se ptáte na výši doplatku do životního minima. To je však velice individuální a záleží na konkrétní situaci. Je pravda, že pokud jste nájemnicí bytu a současně ještě vlastníte jiný byt, může po vás úřad požadovat, aby jste byt prodala a žila z takto získaných finančních prostředků. Tento postup úřadu ukládá zákon, kdy od ledna letošního roku došlo k výraznému zpřísnění podmínek pro získání sociálních dávek do životního minima a další zpřísnění se právě připravuje.
Předchozí