Milá Dito,
chápu Tě a věřím, že nejsem jediná! Rozhodně z principu souhlasím s Tvým názorem na produkci odpadu, a týká se to tedy nejen dětských plenek a dámských hygienických potřeb. O MoonCupu jsem se dozvěděla až z této diskuse a nápad mi to připadá výborný, takže bych ho rozhodně chtěla začít používat. Nevíš (nebo kdokoliv jiný), jestli se dá něco takového dostat u nás v drogeriích nebo lékárnách?
Nicméně původní článek, ke kterému je tato diskuse, byl o něčem jiném: o návratu k přírodě. Chápu Halušku, že se bojí udělat další krok blíž k přírodě, protože současná společnost tomu staví spoustu překážek.
Jak by to bylo jednoduché, kdyby se nemuselo jezdit do měst nakupovat (bio) potraviny, s dětmi do školy, k lékařům a vydělávat peníze na to všechno. Rodina by na sebe měla víc času (místo cestování a času prodaného zaměstnavatelům), zdravé potraviny, takže by i lidi byli zdravější a nepotřebovali by doktory... Všechny ty chemikálie, kterými se ošetřuje zemědělská produkce, přece neprospívají zdraví. A z polí se spláchnou do vody. A co nafty se spálí při obdělávání polí a dopravě sklizně i hotových potravin...
Myslíte si, že to jinak nejde? Ale jde. Představte si vesnici, kde má každá rodina svůj pozemek, kde žije a pěstuje si své potraviny (že to jde i bez dřiny, se můžete přesvědčit třeba na stránkách www.ekozahrady.cz). Na pozemku je i část lesa, kde je k dispozici dříví na stavbu a topení. Takových pozemků je ve vesnici kolem stovky a kromě toho potřebná infrastruktura, takže vše potřebné je na místě a není třeba nikam cestovat. Nechci tu rozepisovat podrobnosti, bylo by to na dlouho. Celá myšlenka tkví v tom, že taková vesnice by byla ve všem soběstačná. Tahle možnost je reálná, jen je potřeba, abychom začali a vybudovali základ ... a naše děti a jejich děti už budou pokračovat. Jestli tenhle nápad někoho z vás zaujal, ozvěte se :-)
Předchozí