Osobně to vidím tak, že zatímco se diskutuje o vyspělosti společnosti, drtivá většina rodičů opakuje chyby svých rodičů a to nejen ve výchově svých dětí.
Učíme se stále více informací, dosahujeme vyššího vzdělání, ale o sobě samých toho víme stejně (málo), jako generace našich prarodičů.
Navzdory pozitivním zkušenostem ze zahraničí i u nás a dostatku vhodné literatury a kurzů se většina lidí potýká se základními chybami ve výchově a pak se diví na mnoha diskusích, proč se děti (nebo oni sami) tak či onak chovají/jsou nemocné, mají problémy.
Dnes již existují mnohé poznatky o lidské a dětské psychice, různé terapie, seberozvojové skupiny, kurzy a literatura, která je ale stále doménou těch, kteří mají osobní ZÁJEM se sami rozvíjet, protože společnost, orientovaná na zisk nemá zájem, aby lidé věděli informace, pomocí nichž by přestali být masou konzumentů (hltajících zprávy TV, sedících v ordinacích lékařů a psychiatrů, konzumujících mnohdy zcela zbytečně tuny drahých léků, nešťastni z toho, že svůj stav nemohou ovlivnit) a proto jsou veřejně předkládány jen ty informace, které tento stav udržují nezměněn. Mnoho lidí se ve svém životě každodenně rozhoduje na základě informací svých rodičů, učitelů a mediálních informací, aniž by si ověřili, zda ještě platí nebo nejsou dokonce chybné.
Manželka při pečení štrůdlu vždy před jeho vložením na plech odřízne oba konce. Když se jí manžel ptá, proč to dělá, hrdě odpoví: "Tohle jsem se naučila od maminky!"
Za týden jedou na víkend za tchýní, která zrovna dělá štrůdl. Manžel na to kouká a když ji vidí, jak odřezává oba konce, ptá se: "Maminko, proč to děláte?"
"No to je přece jasný - mám malej plech!"
Takhle často funguje naše psychika, opakujeme něco, co jsme kdysi viděli/slyšeli, aniž bychom věděli, proč se tak dělo...
www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=2961569 (osobně nemám rád homeopatii, jsou mnohem jasnější a "normálnímu" člověku pochopitelnější způsoby fyziologických terapií, ale tenhle příspěvek hodně vypovídá...)
Literatura o výchově dětí:
*** J. Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a děti jsou z NEBE
E. Rheinwaldová: Jak vychovat šťastné dítě
J. Prekopová: Děti jsou hosté, kteří hledají cestu
*** G. Chapman: Pět jazyků lásky (pro děti)
*** H. Cloud: Děti a HRANICE
článek o základních potřebách dítěte v rámci PBSP
www.alkion.cz/clanky.php?id=1
(www.alkion.cz/clanky.php?id=4)
Až tehdy, když sami pochopíme principy života, dokážeme pochopit potřeby svého dítěte - můžeme udělat opravdové rozhodnutí, zda dítě v tak raném věku odtrhnout od matky a co se s ním v takovém případě děje a jaký vliv to bude mít na jeho život a zdraví. Základem je pochopit SAMA SEBE.
Hodně lidí by udělalo dobře, kdyby se rozhodlo včas, co je pro ně samotné důležitější - jestli naplnění základních potřeb jejich dítěte, nebo zaměstnání. Někdy to opravdu nejde, ale je důležité vědět, CO se v tom případě s dítětem děje, jaké to má následky na jeho psychiku a zdraví a JAK mu to lze vynahradit jiným způsobem. Bez těchto znalostí je to jen planá diskuse.
R. Dahlke: Nemoc jako symbol
B. a J. Patakyovi: Reflexní diagnostika, Reflexní terapie
www.reflexniterapie.aktualne.cz
Přeji krásný den!
Michal
Předchozí