U nás má žena nárok na 28 tádnů mateřské dovolené,a dále jí zaměstnavatel do 3 let věku dítěte drží místo, a ještě pobírá rodičovský příspěvek. To je celkem socialistická vymoženost.
v USA má žena něco kolem 28 týdnů, pak si vezme zbytek dovolené a nastřádané dny za placené volno zaměstnavatelem na nemoc. Může na mateřskou nastoupit i před porodem, ale ubíhají jí týdny, takže většinou ženy nastupují dnem porodu. To je vše. Více jí nikdo místo nedrží, a žádné peníze jako rodičovský příspěvek nedostává.
V Australii musí nastoupit do 1 roku dítěte, peníze nedostává žádné.
Ale v obou zemích mají takovou vymoženost jako jsou mini jesle. Většinou doma má někdo 5-6 dětiček, samozřejmě po schválení patřičnými úřady. No a platí se to. Možná t by byla cesta u nás. Radši bych dala dítě do skoro domáckého prostředí než do jeslí.
Já jsem do práce nastoupila, když synovi byli 2 roky a měla jsem paní na hlídání, co docházela k nám domů. Ve 3 letech šel do školky.
Mě prostě jenom přijde, že většina lidí říká, že je nutno vybudovat jesle školky, prostě státe a obci starej se. Na druhou stranu, za svůj život jsem zodpovědná sama sobě a musím se postarat sama, i o penzi. Když chci dítě, musím to mýt vymyšlené, naspořené peníze a tak. Nebo se smířit s nižší životní úrovní nějakou dobu, najít si práci co jde dělat z domu.
Když jsem po mateřské nastoupila do práce, podstoupila jsem konkurz a zaměstnavatel se mě neptal, jestli mám dítě. Ale můžu zodpovědně prohlásit, že bych mu odpověděla, že mu do toho nic není.
Má kamarádka chodila do porodu do práce, pak pracovala z domu, a 1x týdně chodila do firmy a měla na ten den paní na hlídání. Je to prostě otázka dohody se zaměstnavatelem, ale uznávám, že kancelářská práce jde takto dělat, ale taková zdravotní sestra to má těžší. Ale vždycky se podle mě dá se zaměstbnavatelem dohodnout.
Předchozí