| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku České matky a péče o děti do 3 let-rodina a (nebo) kariéra?

Jenže on je problém v tom, že jakoby celá společnost inklinuje dneska k výdělku. Výdělku na všechny způsoby. Včetně při mateřské.

MIrko, nejsem historik, ba naopak - dějepis bylo něco, co jsem ve škole z hlouby duše nenáviděla. Nicméně z toho mála, co mi v hlavě utkvělo, si myslím, že snad ŽÁDNÁ společnost si nemohla dovolit ztratit v ženě ekonomickou sílu jenom proto, že porodila dítě. MLuvím o té běžné většinové společnosti, která zrovna nebyla nejbohatší. A mezitím, co ženy pracovaly, děti byly pokud možno svěřovány osobám méně výkonným - starším sourozencům, prarodičům... Ne tak dávno mi dokonce jedna kamarádka, která studovala dějiny rodiny, říkala, že byly doby, kdy se malé děti svazovaly - protože cílem bylo udržet je při životě a nedopustit, aby se hned v prvních letech života zabily pádem do studny, ohniště atd. a matka samozřejmě neměla čas stát jim věčně za zadkem. Takže bych řekla, že to, že žena vydělává při mateřské, není žádná novinka.

Na druhou stranu nemám pocit, že by dneska při mateřské vydělávalo nějak hodně žen, naopak mám dojem, že většina z nich je doma s dítětem. Takže on ten příspěvek od státu asi nebude tak strašný, když ho tolik žen využívá ;o)

K tvým úvahám o výchově - popravdě řečeno, taky se o výchovu do hloubky nezajímám. Kdysi jsem vyhrála nějaké knihy o výchově dětí, nahlédla jsem do nich a odložila je - kdybych se podle nich měla řídit, za chvíli by byl neurotik ze mne i z dítěte. A to mi připomíná tchyni - v době, kdy se narodil manžel, byl moderní "studený odchov" - doporučovali ho lékaři, knihy pro maminky... Dneska mi tchyně tvrdí, že je ráda, že se neřídila odbornými radami, ale vlastním srdcem. A tak nějak to cítím i já, takže na mne odborníci přes výchovu rozhodně nevydělají ;o) MMCH už párkrát jsem v tisku zahlédla názory dětských psychologů, že za mnohé problémy dětí může právě to, že jsou s nimi matky doma a věnují jim přehnanou péči... a pak hledají problémy i tam, kde nejsou a třeba i pod vlivem "ponorkové nemoci" normální živost dítěte považují za hyperaktivitu atd. Tak si vyber, kdo že to má vlastně pravdu ;o)

Já při rodičovský pracuju a rozhodně to není tak, jak jsi psala - totiž že bych ráno děti někam hodila a večer v osm se uřícená přihnala z práce a lípla jim pusu na čelíčko a dala spát. Souhlasím s tím, že by stát měl rodinu podporovat - jednak tím, že bude snažit, aby rodiny byly schopné se samy uživit (výrazné daňové úlevy, motivování zaměstnavatelů na vytváření zkrácených úvazků, podpora školek, aby se jim vyplatilo přizpůsobit pracovní dobu potřebám rodičů atd.) a jednak tím, že bude myslet na "vyžití dětí" (výstavba dětských hřišť, úprava chodníků, aby se po nich dalo jezdit i s kočárem ;o), podpora mateřských center atd.). Peníze na ruku bych nechala jenom pro rodiny, které se ocitnou v tísni - rodiny vychovávající hendikepované dítě, svobodné matky (ale pozor, tady by se měl stát postarat o to, aby otcové na děti platili a to víc, jak symbolickou tisícovku).

Nesouhlasím s tím, že by stát měl být povinen ženu s dítětem živit.

S.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.